Gıda Hattı

Sanayiciye Enerji Yöneticisi Çalıştırma Zorunluluğu Geliyor

21 Ocak 2008, 10:03
Paylaş

Enerjide verimlilik çalışmalarına hız veren hükümet, üretiminde 1000 TEP enerji kullanan sanayi kuruluşları ile 500 TEP enerji tüketen binalara enerji yöneticisi çalıştırma zorunluluğu getiriyor. Uygulamanın sanayide bin kişilik istihdam yaratması bekleniyor.

Hükümetin enerji verimliliğini artırmak için çıkardığı Enerji Verimliliği Yasası, yeni bir istihdam kapısı açıyor.

Üretiminde 1000 TEP (ton eşdeğeri petrol) enerji kullanan sanayi kuruluşları ile 20 bin metrekare üzerindeki veya 500 TEP enerji tüketen binalara "enerji yöneticisi" çalıştırma zorunluluğu getiriliyor. Sanayici ve sitelere enerji yöneticisi çalıştırma zorunluluğu getirilmesi ile "enerji yöneticisi" adlı yeni bir iş sahası doğacağını kaydeden Enerji Bakanlığı Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çağlar, "Bakanlık, makine ve ticaret odaları ile yeni kurulacak enerji verimliliği danışmanlık şirketleri aracılığıyla enerji yöneticisi sertifikası verilecek. Elektrik ve makine mühendisleri alacakları sertifika ile enerji yöneticisi olabilecek.

Böylece hem yeni bir iş sahası hem de kurulacak danışmanlık şirketleri sayesinde yeni bir sektör doğacak" diye konuştu. Çağlar, bu yasa ile binin üzerinde büyük sanayi kuruluşunun enerji yöneticisi istihdam edeceğini söyledi.

Yönetim birimleri kurulacak

Olası bir elektrik arzı sıkıntısına karşı enerjide verimlilik çalışmalarına hız veren hükümet, Mayıs 2007'de çıkan Enerji Verimliliği Yasası'nın yönetmelik çalışmalarını da hızlandırdı.Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde çıkacak yönetmelikler hem sanayiciye hem de vatandaşa bazı yükümlülükler getiriyor. Üretiminde 1000 TEP (ton eşdeğeri petrol) enerji kullanan sanayi kuruluşları ile 20 bin metrekare üzerindeki veya 500 TEP enerji tüketen binalara "enerji yöneticisi" çalıştırma zorunluğu getiren yönetmeliğe göre artık "enerji kimlik belgesi" olmayan binaların projeleri de onaylanmayacak.

Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra yapılacak yeni binaların tümüne enerji kimlik belgesi zorunluluğu getireceklerini kaydeden Çağlar, "Böylece bir daire satın alırken veya kiralarken binanın aydınlatmada ve ısıtmada ne kadar enerji tükettiğini, yalıtım durumunun ne olduğunu bileceksiniz. Buna göre karar vereceksiniz. Çünkü elinizde dairenin enerji karnesi olacak. Bu uygulama ilk etapta yeni binaları kapsayacak. Mevcut binalar için ise 10 yıllık bir geçiş süreci öngörüyoruz" diye konuştu. Çağlar, organize sanayi bölgelerinde de küçük ve orta boy işletmelere (KOBİ) enerji yönetimi konusunda destek verecek enerji yönetim birimleri kurulacağını belirtti.

Yeni bir iş alanı doğacak

Enerjinin daha verimli kullanımını teşvik etmeyi amaçladıklarını belirten Enerji Bakanlığı Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çağlar, bu yasa ile binin üzerinde büyük sanayi kuruluşunun enerji yöneticisi istihdam edeceğini söyledi.

Bakanlık, makine ve ticaret odaları ile yeni kurulacak enerji verimliliği danışmanlık şirketleri aracılığıyla enerji yöneticisi sertifikası verileceğini belirten Çağlar, "Böylece hem yeni bir iş sahası hem de kurulacak danışmanlık şirketleri sayesinde yeni bir sektör doğacak" dedi. Çağlar, bu yasa ile sanayicilere sadece yükümlülük değil desteklerin de geldiğini ifade ederek "Bir sanayi kuruluşu enerji verimliliğine yönelik proje yapıyorsa bunun yüzde 20'sini biz vereceğiz. Ya da örneğin bir firma bizimle anlaşma yapıp enerji yoğunluğunu 3 yıl içinde azaltacağı garantisini verirse ve bunu başarabilirse enerji giderinin yüzde 20'sini destek olarak bizden alacak" dedi.

Yönetmelikte neler var

1- Mühendislere yeni iş kapısı

* Üretiminde 1000 TEP (ton eşdeğeri petrol) enerji kullanan sanayi kuruluşları ile 20 bin metrekare üzerindeki veya 500 TEP enerji tüketen binalarda "enerji yöneticisi" çalıştırmak zorunlu olacak.

* Elektrik ve makine mühendisleri enerji yöneticisi olabilecek.

* Enerji yöneticisi sertifikası bakanlık, makine ve ticaret odaları ile yeni kurulacak enerji verimliliği danışmanlık şirketleri aracılığıyla verilecek.

2- Binalara enerji kimlik belgesi

* Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra yapılacak yeni binaların tümüne enerji kimlik belgesi zorunluluğu getirilecek.

* Enerji kimlik belgesi olmayan binaların projeleri onaylanmayacak.

* Mevcut binalar için 10 yıllık bir geçiş süreci öngörülüyor.

* OSB'lerde KOBİ'lere enerji yönetimi konusunda destek verecek enerji yönetim birimleri kurulacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.