Gıda Hattı

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde 'Fındık Lisanslı Depolama şirketi' kurulacak

27 Ağustos 2006, 17:33
Paylaş

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın koordinesinde ''Fındık Lisanslı Depolama Şirketi'' kurulacak. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eyüp Şener Ömeroğlu, Türkiye'nin önemli ihracat ürünlerinden olan fındığın da lisanslı depoculuk sistemine alınmasının kararlaştırıldığını söyledi.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda, bugün, şirketin kurulması, çalışması ve beklentilere ilişkin olarak ilgili kurum ve kuruşların temsilcilerinin katıldığı bir toplantı yapıldı. Bakanlık Müsteşar Yardımcılarından Eyüp Şener Ömeroğlu başkanlığında ...

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın koordinesinde ''Fındık Lisanslı Depolama Þirketi'' kurulacak. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eyüp Şener Ömeroğlu, Türkiye'nin önemli ihracat ürünlerinden olan fındığın da lisanslı depoculuk sistemine alınmasının kararlaştırıldığını söyledi.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda, bugün, şirketin kurulması, çalışması ve beklentilere ilişkin olarak ilgili kurum ve kuruşların temsilcilerinin katıldığı bir toplantı yapıldı. Bakanlık Müsteşar Yardımcılarından Eyüp Şener Ömeroğlu başkanlığında yapılan toplantıya Fiskobirlik yöneticileri, fındık üreticisi illerin ticaret ve borsa başkanları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Faik Yavuz katıldı.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eyüp Şener Ömeroğlu, Türkiye'nin önemli ihracat ürünlerinden olan fındığın da lisanslı depoculuk sistemine alınmasının kararlaştırıldığını ve bu konuda 2 yıldır çalışma yürüttüklerini bildirdi. Ömeroğlu, bu konuda yapılan çalışmaların son aşamasına geldiğini yasal alt yapının tamamlandığını belirterek, toplantıda oluşacak görüş ve önerilerin dikkate alınacağını ifade etti.
TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz da dünyanın gelişen değişimine Türk üreticisinin de ayak uydurmak durumunda kalması gerektiğini işaret ederek, geleneksel ölçüdeki üreticinin ilk anda bazı yenilikleri kabullenmekte zorluk çektiğini anlattı. Fındık Lisansı Depolama Şirketi'nin de ilk önce yasanacağını ifade eden Yavuz, zamanla sistemi öğrendikçe, üreticinin alışacağını ve memnun kalacağını kaydetti. Fındık Lisansı Depolama Şirketi kurulduğunda, üreticiler fındığını gerekli laboratuvar tetkiklerinden geçirip eksper raporlarını aldıktan sonra teslim edecek. Ve ürün istenildiği sürece depolarda muhafaza edilip korunmuş olacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.