AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Microsoft Teknoloji Merkezi’nin açılışına katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Microsoft Teknoloji Merkezi’nin açılışına katıldı
13 Haziran 2019, 21:11

Microsoft Teknoloji Merkezi açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu merkezin paydaşlarla beraber önümüzdeki dönemde 2.5 milyar TL değer oluşturması beklenmesi de ayrıca ekonomimiz açısından önemlidir” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Microsoft Teknoloji Merkezi açılışına katıldı. Beşiktaş’taki Microsoft - Türkiye İstanbul Ofisi’nde gerçekleştirilen açılışa Bakan Varank’ın yanı sıra Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Bakan Varank, merkezi gezerek yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

“2.5 milyar TL'lik değer ekonomimiz açısından önemli”

Açılışta konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Açılışını yaptığımız bu mekanın; Microsoft’un Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki ilk yeni nesil teknoloji merkezi olması, bizler için ayrı bir önem taşımaktadır. Bu merkezin paydaşlarla beraber önümüzdeki dönemde 2.5 milyar TL değer oluşturması beklenmesi de ayrıca ekonomimiz açısından önemlidir. Tabi birçok Türk firması da dünya vitrininde boy göstermek üzere bu teknoloji merkezinde yerlerini alacak.

Bir başka deyişle, Microsoft, Türk firmalarının dünyaya açıldığı pencerelere bir yenisini daha ekleyecek. Microsoft Teknoloji Merkezi’nde; dijital dönüşümün, akıllı üretim sistemlerinin ve yapay zeka çözümlerinin uygulamalı örneklerini göreceğiz. Burası; tarım, üretim, sağlık, enerji, otomotiv, finans, perakende gibi farklı sektörler için üretilen yeni nesil teknolojilerle iç ve dış piyasanın ihtiyaçlarına cevap verecek.

Ayrıca firmalar bu merkezde, nesnelerin interneti, akıllı şehirler ve evler, bağlantılı fabrikalar, bilişsel servisler, karma içerik gibi gelecek nesil teknolojilerin anlatıldığı 150’nin üzerinde farklı çözümü deneyimleme fırsatı bulacak. Aynı zamanda bu merkez yerli Start-up’ların çözümler geliştirmelerine ve geliştirdikleri çözümleri dünyaya tanıtmalarına da ortam sağlayacak” diye konuştu.

“Dijital dünyanın fırsatlarını sonuna kadar değerlendireceğiz”

"Türkiye; dijital dönüşüm süreci ve yapay zeka temelli yeni teknolojiler alanında yol haritasını büyük oranda belirlemiş ve hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir" diyerek konuşmasına devam eden Varank, “Biliyoruz ki hayatımızın neredeyse her alanında varlığını gün geçtikçe arttıran dijitalleşme, çok büyük bir değişim olmanın ötesinde, karşı konulmaz bir dönüşüme de işaret ediyor. Demir medeniyeti sona ererken, yerini dijital medeniyet dediğimiz yepyeni bir gerçeklik alıyor.

Bugün geldiğimiz noktada; hiçbir ülkenin hatta hiçbir firmanın bu gerçekliğe sırtını dönmek gibi bir lüksü yok. Biz de elbette bu yeni sürece sırtımızı dönmeyecek, bilakis, dijital dünyanın fırsatlarını sonuna kadar değerlendireceğiz. Türkiye olarak, dijital dönüşümün ve yapay zeka gibi yeni teknolojilerin “merkez ülkelerinden” biri olmak adına tüm imkanlarımızı seferber edecek, gereken her türlü adımı atacağız” şeklinde konuştu.

“Sanayimizin rotasını da dijital dönüşüm olarak belirledik”

"Sanayimizin rotasını da dijital dönüşüm olarak belirledik" diyerek konuşmasını sürdüren Varank, “Türk sanayisinin ve ekonomisinin dijitalleşme sürecine uyumu noktasında sürekli bir yenilenme gayreti içerisindeyiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak; teknoparklarımızdan Ar-Ge ve tasarım merkezlerimize, akıllı fabrikalarımızdan, KOSGEB ve TÜBİTAK aracılığıyla sağladığımız desteklere kadar, çok geniş bir alanda dijital dünyadaki varlığımızı sürdürüyoruz.

Teknoparklarımızda, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerimizde yer alan firmalarımıza ve girişimcilerimize, önemli imkanlar sunuyoruz. Teknoparklarımızda yer alan 5 bin 300 firmanın neredeyse yarıya yakını bilişim ve yazılım sektöründe faaliyet gösteriyor. Özellikle dijital dönüşümünü gerçekleştirmek isteyen firmalarımız yine ilgili kuruluşumuz KOSGEB aracılığıyla da çeşitli desteklerden faydalanıyor. Son 3 yılda, yazılım sektöründe yer alan 4 bin 600 işletmeye KOSGEB eliyle 81 milyon liralık destek sağladık” ifadelerini kullandı.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.