AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Sanayi üretimine Temmuz dopingi! Gıda ve içecek sanayinde üretim ne oldu?

Sanayi üretimine Temmuz dopingi! Gıda ve içecek sanayinde üretim ne oldu?
8 Eylül 2017, 11:12

Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlemelerine göre, sanayi üretimi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,3 oranında arttı. Gıda sanayi üretiminin yüzde 1,6 oranında arttığı Temmuz’da, içecek sanayi üretimindeki artış oranı ise yüzde 5 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Sanayi Üretim Endeksi, Temmuz 2017 verilerini açıkladı.

Sanayi üretiminde aylık ve yıllık artışlar

Sanayi üretim endeksi, Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 2,3 arttı.

sanayi-uretim-endeksi-temmuz-2017-tuik-gidahattiMevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2017 yılı Temmuz ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,6 azalırken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,8 arttı.

sanayi-uretim-endeksi-arindirilmis-temmuz-2017-tuik-gidahattiSanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 14,5 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2017 yılı Temmuz ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 16 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 11,7 arttı.

sanayi-uretim-endeksi-takvim-arindirilmis-temmuz-2017-tuik-gidahattiEn yüksek artış enerjide gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2017 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 3,7 ile enerjide gerçekleşti.

Temmuz ayında imalat sanayinin alt sektörlerinde en yüksek artış, yüzde 17,3 ile bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 13,9 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde 11,9 ile mobilya imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 6,6 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 5,4 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ve yüzde 3,4 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

gida-sanayi-fabrika-gidahattiGıda ve içecek sanayi üretimi

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seride, imalat sanayinin alt sektörlerinden gıda ürünleri imalatında sanayi üretim endeksi, Temmuz 2017’de bir önceki aya göre yüzde 1,6 artışla 130,6; takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 6 artışla 121,5 puan değerini aldı.

icecek-sanayi-gidahattiİçeceklerin imalatında sanayi üretim endeksi ise Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 5 yükseliş gösterdi ve 114,3 olarak gerçekleşti. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, içeceklerin imalatında sanayi üretim endeksi, Temmuz 2016’ya göre yüzde 1,9 oranında artarak 145,4 oldu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.