Gıda Hattı

“Sanayi sektörü olarak artık mütevazi değiliz”

10 Aralık 2015, 18:40
Paylaş
“Sanayi sektörü olarak artık mütevazi değiliz”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İSO olarak dile getirdikleri tüm ana stratejik konuların hükümet programında yer aldığını söyledi, taleplerini her zamankinden güçlü ve ısrarlı şekilde dile getireceklerini kaydetti. Bahçıvan, “Tüm sanayi sektörü olarak söylüyorum, artık mütevazı değiliz” dedi.

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER), sektörün son güncel durumunu masaya yatırarak ana sorunları çözüm önerileri ile değerlendirmek; gerekli girişimleri kararlaştırmak üzere PAGDER Danışma Kurulu ile bir toplantı düzenledi. Toplantıya, PAGDER Başkanı Reha Gür, PAGDER Danışma Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz, PAGDER Yönetim Kurulu ve Çalışma Komiteleri üyeleri, Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkanı Selçuk Aksoy ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Semerci, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İSO Başkan Yardımcısı Adnan Dalgakıran, İSO Yönetim Kurulu Üyeleri Nahit Kemalbay ve Nurhan Kaya, İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Salih Esen, İSO Meclis ve Meslek Komiteleri Üyeleri ile plastik sanayicileri katıldı. Toplantıda, sektörün güncel durumu ile ülke bazında ve global ölçekte değerlendirmeler yapılarak ana sorunlar ve çözüm önerileri paylaşıldı.

Toplantının moderatörlüğünü yapan PAGDER Danışma Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz, STK’ların ve meslek örgütlerinin ahenk içinde çalışmalar yapmasının büyük bir dinamizm yaratarak sektörü daha iyi noktalara getireceğini söyledi.

salih-esen-PAGDER-danisma-kurulu-www.gidahatti.com“Plastiğin gelişimi, cari açığı ortadan kaldıracak”

Toplantıda konuşan EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, Türkiye’ye büyük katma değer yaratan plastik sektöründe kümelenmenin gerekliliğine, OSB’lerin çoğalmasına dikkat çekti. Plastiğin gelişiminin özellikle Türkiye’nin cari açığının oradan kalkmasına yönelik en büyük çözümlerden biri olduğunu vurgulayan Esen, Petkim’e rağmen hammadde tedarikinde sektörün yaşadığı sorunun sürekliliğinin altını çizdi.

Sekib-Avdagic-salih-esen-PAGDER-danisma-kurulu-www.gidahatti.comİTO Meclis Başkanlığı’nın yanı sıra Kompozit Sanayicileri Derneği Başkanlığı görevini de yürüten Şekib Avdagiç, Türkiye’de yatırım isteğinin törpülendiğini; yatırım ortamının ivedilikle iyileştirilmesi gerektiğini söyledi. Sektördeki meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının taleplerini farklı frekanslarda değil; ortak bir deklarasyon hazırlayarak -şu anda olumlu bir hava içinde bulunan- hükümet ile paylaşması önerisini getiren Avdagiç, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) İSO 500 verilerinden yararlanarak yaptığı bir çalışmada, sanayicinin yatırımından sadece yüzde 6 kazanç elde edebildiğini vurguladı. Avdagiç, “Türkiye’de sanayicinin kazanç oranı sadece yüzde 6 iken, nasıl kaynak artırımı ve yatırım yapacak?” sorusunu yöneltti.

“Ülkenin sıçrama yapmasının yolu sanayiden geçiyor”

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise Türkiye’de ikinci ve üçüncü jenerasyonun sanayi ve üretime karşı olan isteksizliğinin dikkatini çektiğini söyledi. Türkiye sanayisinin geçmişin tecrübesi ile gençliğin vizyonunu bağlayamamasını önemli bir eksiklik olarak nitelendiren Bahçıvan, Ankara ile şu anda sanayi arasında daha olumlu bir iklim bulunduğunu kaydetti. Siyaset ikliminin üretim ekonomisinin gerçeklerinin önünde yer aldığı son bir-iki yılın geride kaldığını, yeni bir döneme girilen dört yılık bu süreçte Türkiye’nin tekrar bir üretim ekonomisine gireceğinin hükümet programında net yer aldığını vurgulayan Bahçıvan, şöyle devam etti:

erdal-bahcivan-www.gidahatti.com“Teşhis konusunda da, tedavi konusunda da Ankara ile mutabakat sağlandı. Hükümet programında İSO olarak dile getirdiğimiz tüm ana stratejik konular açık şekilde alıyor. Bunu bir taahhüt olarak kabul ediyoruz. Türkiye’nin yüksek teknoloji ve katma değer üreten, nitelikten ziyade nicelik üreten bir sanayiye dönüşümü için bunu önemli bir işaret olarak değerlendiriyoruz ve 2-3 ayda bir, ilgili bakanlıklarla sanayinin ihtiyaçlarını aktarma noktasında bir çalışma içinde olacağız. Taleplerimizi her zamankinden güçlü ve ısrarlı bir şekilde söyleyeceğiz. Tüm sanayi sektörü olarak söylüyorum, artık mütevazı değiliz.”

Bir takım konjonktürel sorunlarımız var; etrafımız ateş çemberi. Dönemsel zorlukları doğru yönettiğimiz takdirde orta vadede fırsat haline gelecektir. Batı ile ilişkilerimizin pozitife dönmesi, AB ile yaşadığımız bahar havası ve batı tarafından tekrar stratejik ortak olarak görülüyor olmak, bizim için kıymetli fırsatlar olacak. Türkiye bir sıçrama yapacaksa, güçlü bir ülke olacaksa bunun yolu sanayiden geçer. Askeri ve siyasi olarak güçlü olunsa dahi, ekonomik gücün yetersizliğinde ancak bir yere kadar ilerlenebilir.”

Büyük başarılar kazanan Türkiye plastik sektörünün artık kendi teknolojisini, kendi makine parkını kurması gerektiğini belirten İSO Başkanı Bahçıvan, plastik sektörünün ikinci önemli konusunun da, yerli üretim kısıtlılığı nedeniyle dışa bağımlılığı bulunan hammadde olduğunu ve sektörün kendi hammaddesini üretiyor olabilmesi gerektiğini kaydetti. Bahçıvan, “Çay kaşığı ile elde edilen kazanca karşılık kamyonlar dolusu kaynak batıya teknoloji için aktarılıyor. Kendi makinasını ve kendi teknolojisini üretmeyen hiçbir sektör, global oyuncu olamaz. Plastik sektörü hammadde sorununu çözer ise global ölçekte çok daha güçlü hale geleceğine inanıyorum. Ankara’dan bu noktada teşvik isteyeceğiz ve bu konuda fazlasıyla kaprisli ve ısrarcı olacağız; ülkemizin geleceğine yönelik taleplerimizi ısrarla sürdüreceğiz” dedi.

PAGDER-danisma-kurulu-www.gidahatti.com“Türkiye plastik sektöründeki genç kitleyi kimse tutamayacak”

PAGDER Başkanı Reha Gür de, PAGDER tarihinin en geniş kitleye hitap eden kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan ve iki yıldır devam eden Yuvaya Dönüşen Plastikler projesinin, bu yıl yaptıkları ziyaret ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğini de aldığının müjdesini verdi.

Dünyanın aslında en çevreci mamulünün plastik olduğuna dair olumlu algıda hızlı bir yol aldıklarını vurgulayan Gür, sektörün birçok yapısal sorunla boğuştuğunu ancak bu sorunlar arasında öne çıkan hammaddede ve makinede yurt dışına bağımlılığın sektörün en fazla elini kolunu bağladığına işaret etti. Gür, “Kendi içimizde yurt içi ve yurt dışı rekabetimizi artıracak, inovasyonu yaratabilecek genç bir kitleyiz; bizi kimse tutamaz” şeklinde konuştu.

“Teknoloji üreten ve satanlar dünyayı yönetecek”

Toplantıya özel olarak davet edilen gazeteci Ali Çağatay da, fütüristik bir konuşma yaptı.14. yüzyıldan başlayarak asır asır bugüne dek gelinen ülkesel bazda gelişim çizelgesini dünya ekseninde değerlendiren Çağatay, bundan 30 yıl sonrasının tablosunu değerlendirdi. Bilişim ve genetiğin öne çıkacağını; Türkiye’nin bu tabloda yerinin düşünülmesi gerektiğini söyleyen Çağatay, “30 yıl sonra sadece gelişen ve gelişmemiş ülkeler olacak; gelişmekte olan ülkeler diye bir ara kategoride herhangi bir ülke kalmayacak. Teknoloji üreten ve satanlar dünyayı yönetecek” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.