Gıda Hattı

Sanayi envanteri yılsonuna kadar tamamlanacak

23 Haziran 2008, 16:40
Paylaş

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından tartışmaya açılan "Türkiye Sanayi Stratejisi" hem Avrupa Birliği hem de sanayi sektörünün genel stratejisi için oluşturuluyor. Strateji taslak metninin girişinde de bu durum ayrıntılarıyla açıklanıyor.

Taslak metnin girişinde yer alan bilgilere göre, Türkiye Sanayi Strateji Belgesi 2003-2008 yılları arasında çok sayıda çalışmanın sonuçlarından yararlanılarak oluşturuldu. Avrupa Birliği'yle 35 fasılda yürütülen müzakereler kapsamında da, sanayi strateji belgesinin revizyonu kapanış kriteri olarak belirlendi. Strateji belgesinin taslağında, bu kapsamda geçtiğimiz aylarda "Türkiye Sanayi Stratejisi Vizyonu" çalışmasının yapıldığı belirtilirken, oluşturulacak yeni sanayi stratejisinin Türkiye'nin rekabet gücünü artırmaya yönelik vizyonu, planı ve detaylı tedbirleri içermek için kritik bir işleve sahip olacağı belirtildi. Metinde, bu strateji belgesinde otomotiv, makine, elektronik, beyaz eşya, tekstil-hazır giyim, gıda ve demir çelik sektörlerinin değerlendirildiği, 2009 yılı sonuna kadar ise kalan diğer sektörlerle ilgili Sanayi ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda çalışma yapılacağı kaydedildi.

Ekime kadar hazır olur

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, çarşamba akşamı İzmir Fuarı ile ilgili Ankara'da düzenlenen resepsiyonda sorular üzerine yaptığı açıklamada sanayi stratejisi revizyon belgesinin hazırlandığını, bakanlık bürokratlarının bu konuda Daimi Özel İhtisas Komisyonu ile (Bürokrat, işadamı ve bazı STK'lardan oluşan kurul) görüştüklerini, ilerleyen günlerde de kendisinin bürokratlarla görüşeceğini söylemişti. Bu ayın sonu itibariyle sanayi strajesini önce DÖİK'e sonra da Ekonomik Koordinasyon Kurulu'na (EKK) göndererek son biçimini vereceklerini belirten Çağlayan, "Gayretimiz, ekim ayı sonuna kadar sanayi envanterinin, sanayi stratejisinin üzerine teşvik sistemini kurulabilir hale getirmek" diye konuşmuştu. Çağlayan, bu çalışma kapsamında şirketlerin ölçeksel bazda, karlılıklarından, sektörel ve bölgesel bazda verimlilik hesaplarına dek birçok önemli bulguya ulaştıklarını bildirmişti.

Bürokrasi azaltılacak

Sanayi bölgeleriyle ilgili yeni bir düzenleme yaptıklarını da ifade eden Çağlayan, yasanın TBMM'den geçmesi durumunda sektörel bazda sanayi bölgeleri kurulacağını anlattı. Yatırımların kolaylaştırılması noktasında bürokrasinin azaltılması için yeni bir yapılanma içinde olduklarını belirten Çağlayan, "Son derece önemli 'Tek Adımda Yatırım Bürosu' diye 3 Haziran'da başbakanın imzasıyla tebliğ ilan edildi. Ne var ki ülke gündemi farklı gösterilmek isteniyor, ama bizim gündemimizde ülkenin ekonomi pastasının büyütülmesi, istikrarın arttırılması, işsizliğin azaltılması, 5 yıllık başarının taçlandırılması ve kalıcı hale getirilmesi var" dedi.

Bakan Çağlayan'ın verdiği bilgiye göre, yatırım bürosu valilikler tarafından iki ay içinde tesis edilecek. Yatırımcılar yatırımlarla ilgili sıkıntılarını bu büroya iletecek, sorunlar tek elden çözülecek. Referans-21.06.08

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.