Gıda Hattı

Sanayi Bakanına göre; “Sanayi sektörü şoklara dirençli, telafi edilemeyecek bir üretim kaybı yaşanmayacak”

25 Ocak 2022, 09:58
Paylaş
Sanayi Bakanına göre; “Sanayi sektörü şoklara dirençli, telafi edilemeyecek bir üretim kaybı yaşanmayacak”

Sanayide doğal gaz ve elektrik kesintileri nedeniyle “Üretimle uzaktan yakından alakası olmayan kesimlerin, oluşturmaya çalıştığı panik havasına kimsenin aldırış etmemesi” gerektiğini vurgulayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Şoklara karşı direncini defalarca kanıtlamış sanayi sektörümüz, birkaç gün sürecek bu sıkıntılı sürecin üstesinden gelecek güce sahiptir. Büyük ölçüde telafi edemeyeceğiz bir üretim kaybı yaşamayacağız” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, online bağlantı ile katıldığı İstanbul Mobilya Fuarı’nın açılış programında, OSB’lerde doğal gaz ve elektrik kesintilerine ilişkin de açıklamalarda bulundu.

“Enerjide dışa bağımlıyız” dedi, CHP'ye yüklendi!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kesintilere yönelik eleştirilerine değinen Varank, “Enerji konusunda maalesef dışa bağımlı olduğumuz herkesin malumu. Buna rağmen, ülkemizin enerji tedarikini çeşitlendirmek için attığımız her adımda kendisi ve partisi karşımıza dikildi. Enerji santralleri yapıyoruz, şantiyeleri basıp, yaptırmayız diyorlar. Akkuyu’da nükleer enerji yatırımı yapıyoruz, yaptırmayız diyorlar. Doğalgaz araması yapan gemilerimiz Doğu Akdeniz’deyken, ne işimiz var Libya’da diyorlar. Gidin araştırın, Saros Körfezi’nde yapacağımız LNG terminaline kim karşı çıkmış? O terminali bitirmiş olsaydık belki bugün bu sorunu hiç yaşamayacaktık. Şimdi utanmadan sıkılmadan, İran kaynaklı bir sorun yaşadığımızda açıklama yapıyorlar. Biz enerji alanında da bağımsızlığımızı güçlendirmenin derdindeyken, bazıları sadece köstek olmanın derdinde” ifadelerini kullandı.

“Enerji Bakanlığı kısıtlamaları, üretime en az etki edecek şekilde düzenliyor”

İran’ın doğal gaz arzında kesintiye gitmesinin OSB’lerde ve sanayi tesislerinde doğal gaz ve elektrik arzında kısıtlamalara gidilmesine neden olduğunu vurgulayan Bakan Varank, “Elbette kış şartlarının ağır geçtiği böyle bir dönemde, doğrudan vatandaşlarımızın evinde kullandığı gaz ve elektrikte bir kesintiye gitmemiz düşünülemez. En başından beri Enerji Bakanlığımız süreci hassasiyetle yönetmeye çalışıyor. Sanayicilerimizin talep ve önerilerini dikkate alarak, İran kaynaklı bu kısıtlamaları, üretime en az etki edecek şekilde düzenliyor. İnşallah birkaç gün sürecek bu sıkıntılı süreci sanayicilerimizle el ele vererek atlatacağız” dedi.

“Sanayi sektörümüz şoklara dirençli”

Üretimle uzaktan yakından alakası olmayan kesimlerin, oluşturmaya çalıştığı panik havasına kimsenin aldırış etmemesi gerektiğinin altını çizen Sanayi Bakanı, “Şoklara karşı direncini defalarca kanıtlamış sanayi sektörümüz, birkaç gün sürecek bu sıkıntılı sürecin üstesinden gelecek güce sahiptir. Büyük ölçüde telafi edemeyeceğiz bir üretim kaybı yaşamayacağız. Biz sanayicilerimizin karşılaştığı her sorunda yanlarında olduk, bundan sonrada olmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.