Gıda Hattı

Sanayi 3 Sektörün Omzunda/Gıda Sektörü Lider

31 Ağustos 2007, 17:50
Paylaş

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni(TOBB ) oluşturduğu Sanayi Veri Tabanı, Türk sanayisinin bugüne kadarki en net fotoğrafını çekti.

Sanayi Veri Tabanı’na göre firma sayısı ve ana sektörler bakımından gıda-içki- tütün sektörü, az bir farkla tekstil-konfeksiyon- deri ile metal eşya-makine-ulaşım araçları sektörlerini geçerek lider sanayi sektörü konumunda bulunuyor. 71 bin 66 sanayi firmasının kayıtlı olduğu veri tabanın 16 bin 920`sini gıda-içki-tütün firmaları oluşturuyor. Tekstil-konfeksiyon-örme’de faaliyet gösteren firma sayısı 16 bin 294 seviyesinde bulunuyor. Metal eşya-makine-ulaşım araçları sektöründe faaliyet gösteren firma sayısı ise 15 bin 377 olarak belirtiliyor. Bu durumda Türk sanayisinin yüzde 22.11’ini gıda-içki- tütün, yüzde 21.29`unu tekstil- konfeksiyon-deri ve yüzde 20.09`unu metal eşya-makine-ulaşım araçları üreticileri oluşturuyor. Ancak gıda- içki-tütün sektörünün içinde günlük ekmek, açma, pasta benzeri ürünleri üretip de kendini sanayici olarak kaydettirenler yer alıyor. Bu nedenle tekstil-konfeksiyon-deri sektörünün ikinci olmakla birlikte Türk sanayisinin liderliğini elinde tuttuğu yorumu yapılıyor.

Türk sanayisinin yüzde 63.49`unu gıda-içki- tütün, tekstil-konfeksiyon-deri ve metal eşya- makine-ulaşım araçları ana sektörleri oluşturuyor. Geriye kalan 20 ana sektörün ise faaliyet gösteren firma sayısı bakımından sanayi içindeki payları çok düşük düzeyde dağılmış durumda seyrediyor. Üç ana sektörden sonra en büyük payı yüzde 5.25 ile içinde seramik, porselen ve vitrifiye üretimini barındıran metal dışı ürünler sanayisi oluşturuyor. 4 bin 18 firmanın faaliyet gösterdiği sektörü yüzde 4.53 ve 3 bin 465 firma ile içinde ambalaj sanayisini barındıran ağaç-mantar ürünleri-mobilya ana sektörü izliyor. Kağıt ürünleri ve baskı sanayi ile taşıma- depolama işleri ana sektörleri sanayide yüzde 3.04`er paya sahip olurken, onları yüzde 2.79 ile metal sanayisi izliyor. 23 ana sektörden oluşan veri tabanı, alt sektörler ve il bazında bu sektörlerdeki personel sayısı, personelin niteliği, firma-sektör bazında kapasite durumları ile üretim alanları bilgisini içeriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.