Gıda Hattı

Samsun, Gıda OSB İçin Kollan Sıvadı

13 Aralık 2007, 11:07
Paylaş

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Tekkeköy ilçesinde Gıda Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına onay vermesi Samsun’da sevinçle karşılandı. Samsun Ticaret Borsası Başkanı Yusuf Özer, yaklaşık 6 yıldır kurulması için çalışılan Gıda Organize Sanayi Bölgesi için gerekli ödeneklerin önümüzdeki yılın bütçesine konduğunu belirterek, altyapı ve yer tahsisi çalışmalarına vakit geçirmeden başlayacaklarını söyledi.

Yusuf Özer, Tekkeköy ilçesinde yaklaşık 425 dönüm arazi üzerinde planlanan Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nin bünyesinde üretim, yatırım ve imalat sektörlerini barındırılacağını ifade ederek, “Bölgede sadece gıda sektörü yer alacak. Bölgeye dönük talep artısı olması halinde de alanı genişleteceğiz” dedi. Bölgede soğuk hava depolan gibi üretime yan destek ünitelerinin de kurulacağını anlatan Özer, “Şu an belki yer yeterli değil gibi görünebilir ancak gelecekte talep olması halinde genişlemeye müsait konumdayız. Bu bakımdan bir sıkıntımız yok. İsteyen yatırımcılara tahsis yapabileceğiz. Yeter ki bölgemizde yatırım olsun, istihdam sağlansın” diye konuştu.

Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) faaliyet gösteren 75 firmanın pis koku ve kötü görünümünden dolayı yıllardır rahatsız olduğu Sanayi Deresi için 4 milyon YTL’lik bir ıslah projesi hazırlandı. Proje ile ilgili hazırlanan protokolü Vali Hasan Basri Güzeloğlu. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'la birlikte imzaladıklarını belirten Samsun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı ve Merkez OSB Müteşebbis Heyeti Başkan Vekili Adnan Sakoğlu. Yüzde 97 doluluk oranıyla faaliyet gösteren OSB'nin ayıbı olarak gördükleri Sanayi Deresi'nin sonunda ıslah edilecek olmasının sevindirici olduğunu belirterek, “Proje çerçevesinde yol da aydınlanacak” dedi.

Tespit edilen bölgede 20 dolayında fabrika niteliğinde imalathane kurulabileceğini ifade eden Borsa Başkanı Yusuf Özer, gerçekleşecek yatırımlarla Gıda Organize Sanayi Bölgesi'nin en az 500 bölge insanına istihdam kapısı olacağını belirterek, “Gıda Organize Sanayi Bölgesi'ne çok emek verdik. Bundan sonraki süreci de çok hızlı bir şekilde tamamlayarak bölgenin bir an önce faaliyete geçip ülke ve bölge ekonomisine ciddi katkı vermesini sağlamaya dönük çalışacağız. Çok gurur duyduğumuz proje yatırımcılar ve istihdam açısından bizim için çok önemli. Gıda OSB ile birlikte Samsun ve yöresindeki yüzlerce üreticinin de önünü açmış olacak” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.