Gıda Hattı

Samsun Gıda OSB'de Yer Tahsisleri Baharda Başlıyor

17 Ocak 2008, 16:52
Paylaş

Tarım endüstrisine ivme kazandırmak amacıyla Tekkeköy ilçesi Selyeri mevkiinde 45 hektarlık alanda 2 yıldır kuruluş çalışmaları sürdürülen Samsun Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi`nde yatırımcılara dönük yer tahsis çalışmalarına mart ayında başlanıyor. Müteşebbis heyeti Samsun Valiliği , İl Özel İdaresi, Ticaret ve Sanayi Odası, Büyükşehir Belediyesi, ticaret borsası ile Tekkeköy Belediyesi`nden oluşan Gıda OSB `de kırmızı-beyaz et, deniz , süt, entegre yağ, meyve-sebze ürünleri ile şekerleme-bisküvi sektörlerinin faaliyet göstermesi öngörülüyor. Samsun iş dünyası, başlangıçta 500 kişinin istihdam edilmesi beklenen Gıda OSB `nin bölge üreticilerinin de önünü açacağını düşünüyor.

Bakanlık kredisi kullanılacak

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, düzenledikleri iş programına göre, OSB`de imar planlarının şubat ayı sonuna kadar bitirilmesini ve mart ayı içinde arsa tahsislerine başlanmasının öngördüklerini belirterek, "Bölgenin altyapı, yol, atıksu, yağmur suyu, içme suyu, arıtma tesisi, enerji gibi projeleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı kredisi kullanılarak, arsa tahsisleri ile eş zamanlı olarak hazırlanacak. Böylelikle bölgenin altyapı müteahhitlik ihalesinin yapılması ile birlikte yatırımcıların da fabrika inşaatlarına başlamalarına imkan tanınmış olacak" dedi.

Vali Güzeloğlu , kurulacak bölgenin ihtisas OSB statüsünde olduğunu ifade ederek, "OSB `de et ve et ürünleri, büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanlar ile deniz ürünlerinin işlendiği ve çeşitli gıda maddelerinin üretildiği tesisler olacak. Süt ve süt ürünleri tesisleri, entegre yağ üretim tesisleri, çikolata, şekerleme, bisküvi, dondurma, sebze-meyve işleme, salça, turşu, marmelat, reçel, meyve suyu tesisleri de bulunacak. Kentimizin gelişiminde önemli ve gerekli bir atılım olan Gıda OSB`nin en kısa sürede tamamlanarak hizmete girmesi için çalışmalarımız kararlılıkla ve büyük bir hızla sürüyor" diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.