Gıda Hattı

Samoa’ya özgü bir bitki, mevcut ağrı kesiciler kadar etkili!

21 Kasım 2021, 13:15
Paylaş
Samoa’ya özgü bir bitki, mevcut ağrı kesiciler kadar etkili!

Yeni bir araştırmadan elde edilen sonuçlar, Samoa’ya özgü bir bitkinin Ibuprofen yerine kullanılabileceğini gösterdi.

Ibuprofen, anti inflamatuvar özellikleri nedeniyle birçok ülkede reçetesiz satılan bir ağrı kesici.

Güney Büyük Okyanus'unda, Polinezya'da bulunan, adalar topluluğundan oluşan bir ülke olan Samoa’da yetişen Matalafi bitkisi ise, geleneksel olarak ateş düşürmek, vücuttaki ağrıları azaltmak için kullanılıyor.

Samoa Bilimsel Araştırma Organizasyonu'ndan Samoalı Yerli bilim adamı Seeseei Molimau-Samasoni tarafından yürütülen bir araştırmada, Matalafi bitkisinin Ibuprofen kadar güçlü olabileceği belirlendi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar PNAS dergisinde yayınlandı.

Yapılan çalışmada, Matalafi bitkisinin suyunun ve bitkiden elde edilen biyoaktif bileşenlerden birinin, ateşi tetikleyen mekanizmaları yatıştırdığı; bağışıklık hücrelerindeki anti inflamatuar tepkileri arttırdığı belirlendi. Hücrelerde yapılan deneylerde, Matalafi bitkisinin, anti inflamatuvar ilaç Ibuprofen kadar etkili olduğu ortaya kondu.

Yerli halk, Matalafi’yi nasıl kullanıyor?

Samoa'nın kıyılarında ve bulut ormanlarında yetişen Matalafi’nin bilimsel adı Psychotria insularum. Parlak kırmızı meyveleri olan küçük ve göze çarpmayan bir ağaç olan Matalafi’nin yaprakları, geleneksel şifacılar tarafından ateş, şişkinlik ve cilt enfeksiyonlarıyla ilişkili inflamasyonu ortadan kaldırmak için kullanılır.

Şifacılar aynı zamanda kültürel olarak doğaüstü güçlerden kaynaklanan rahatsızlıkları tedavi etmek için de bu bitkinin yapraklarını kullanılır.

The Guardian'a konuşan Molimau-Samasoni, "Bu bitkiye ilişkin çok fazla batıl inanç vardı. Ancak Samoa halkının geleneksel ilaçlarının etkilerini bilimsel verilerle ispatlamak istedi” diye konuştu.

Son kırk yılda, 1.560 civarı yeni ilaç onaylandı. Bunların yüzde 64'ü bitkilerde ve diğer doğal ürünlerde bulunan kimyasallardan elde edilen veya bunlara türetilen kimyasallardı. Aspirin, sıtma ilacı artemisinin ve önemli bir diyabet ilacı olan metformin, bu konuda verilebilecek örnekler arasında

Bu yeni çalışma da dünyanın biyolojik çeşitliliğini korumamız için bize başka bir neden sunuyor…

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.