Gıda Hattı

Sami Kohen kimdir? Sami Kohen hayatı

19 Ekim 2021, 07:40
Paylaş
Sami Kohen kimdir? Sami Kohen hayatı
Sami Kohen kimdir? Hayatı boyunca babasının bıraktığı yolda devam eden Sami Kohen hayatı ve özel yaşamı ile merak ediliyor. Ölümünün ardından pek çok kişi Sami Kohen biyografi araştırıyor.

Sami Kohen kimdir? Dış siyaset üzerine yazılar hazırlayan ve ABD'de yazıları yayınlanan Sami Kohen hayatını kaybetti.

Sami Kohen biyografi

doğum; 1928, İstanbul

ölüm; 19 ekim 2021

mesleği; dış siyaset konusundaki köşe yazılarıyla tanınan bir yazar ve gazetecidir.

Sami Kohen hayatı

Sami Kohen 1928 yılında İstanbul'da doğdu. Yahudi bir aileden gelir. Gazeteci Albert Kohen'in oğludur. Sami Kohen babasının 1939-1949 yılları arasında Ladino ve Fransızca dillerinde çıkarttığı "La Boz de Türkiye" (Türkiye'nin Sesi) gazetesini babasının vefatından sonra Türkçe olarak önce "Türkiye'nin Sesi" ve sonra "Haftanın Sesi" adları altında yayınladı. Tan, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gazetelerinde çalıştı. 1954 yılında Milliyet gazetesine katıldı. 1960 yılında eşi Mirka ile evlendi. Jale ve Alp ismi olmak üzere iki çocuk oldu.

Milliyet gazetesindeki köşe yazarlığının yanı sıra ABD'de yayınlanan "Christian Science Monitor" ve New York Times gazetelerinde de makaleler yazmaktadır.1954 yılından bu yana aralıksız olarak Milliyet gazetesinde yazarlık yapmaktadır. Gazetecilik anıları 2007 yılında Özer Yelçe tarafından Sami Kohen Dünyanın Yazısı adı altında bir kitap olarak yayınlanan Sami Kohen Türkiye'de aynı gazete kurumunda en uzun süre hizmet etmiş yazarlardan biridir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.