AramaArama
Gıda Hattı

Salataları ”ultrasonik” olarak temizlemek hastalık salgınlarını önlemede yardımcı olmaktadır

28 Ağustos 2021, 09:55
Paylaş
Salataları ”ultrasonik” olarak temizlemek hastalık salgınlarını önlemede yardımcı olmaktadır

Salata ve yeşil yapraklı sebzeler yetiştirme, hasat, hazırlama ve perakende satış sırasında zararlı bakterilerle kontamine olabilmektedir. Bu durum zaman zaman gıda zehirlenmesi salgınlarına yol açmaktadır. Ortaya konan yeni teknolojiyle ses dalgaları bakterilerin sebzelerden uzaklaştırılmasını sağlamaktadır.

Yeni çalışmayla, ses ve mikroskobik hava kabarcıkları taşıyan yumuşak su akışlarının, tedarikçiler ve tüketiciler tarafından kullanılan mevcut yıkama yöntemlerinden daha etkili bir şekilde salata yapraklarındaki bakterileri temizleyebileceğini göstermiştir.

Taze salatalarda mikrobiyal yükü azaltacak bir pişirme işlemi olmamaktadır. Bu nedenle yıkama, tedarikçi ve tüketici için hayati önem taşımaktadır.

Ultrasonik teknik, kabarcıkların duvarlarının çok hızlı dalgalanmasına neden olarak her bir kabarcığı mikroskobik bir “ovma” makinesine dönüştürmektedir. Dalgalanan kabarcık duvarı, suda kabarcık etrafında hareket eden güçlü akımlara neden olmaktadır. Böylelikle bakterileri yapraktan arındırmaktadır. Bakteriler, biyofilmler ve kabarcıkların kendileri daha sonra yapraktan yıkanarak temiz ve kalıntısız bırakılmaktadır.

Araştırmacılar, bu teknik ile gıda zehirlenmelerini en aza indirmeyi amaçlamışlardır. Üstelik gıda israfını azaltabileceğini ve artan antimikrobiyal direnç tehdidi üzerinde olumlu etkileri olabileceğini söylemektedirler.

Yeşil yapraklı sebzelerin üzerinde bulunan çatlaklara sade su ve deterjan tam nüfuz edememektedir. Yapılan çalışmada tarla mahsulünden elde edilen ıspanak yapraklarını temizlemek için akustik su akımları ve ultrasonik teknik ile aynı hızda sade su ile durulanan yapraklar karşılaştırılmıştır.

Sonuçlar iki dakika boyunca akustik akımlarla temizlenen numuneler üzerindeki mikrobiyal yükün, ilave ses ve kabarcıklar olmadan muamele edilenlere göre önemli ölçüde düşük olduğunu göstermiştir.

Akustik temizleme ayrıca yapraklara zarar vermemiştir. Ekonomik ve sürdürülebilirlik etkileri ile de sebzelerin raf ömrünü uzatma potansiyelini göstermiştir.

Sonuç olarak, dönem dönem küresel olarak sebzelerden kaynaklanan E.coli ve Salmonella salgınlarıyla karşı karşıya kalmaktayız. Her ne kadar iyi yıkanıldığı düşünülse bile yeşil sebzeler tam olarak yıkanamamaktadır.

Salata malzemelerini pişirilemediği için gıda zehirlenmelerinden sorumlu olabilmektedir. Ultrasonik teknikle gıda kaynaklı salgınların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.