Gıda Hattı

Salata ve Mezeyi Paketledi Dünya Pazarında

17 Ocak 2008, 16:32
Paylaş

Girişimci Leon Amram, salata ve mezelerini Meziz markasıyla tüketicilere, Artemis markasıyla da otel, restoran ve kafelere pazarlıyor. Amram’ın yeni hedefi ise ihracat yelpazesini genişletmek.

Çalışan nüfus oranındaki artış hazır gıda ürünlerine talebi artırıyor. Talepteki artışa paralel olarak sektöre yatırım yapan girişimcilerin sayısı da her geçen gün artıyor. Falım ve First sakız markalarının oluşmasında rol oynayan girişimci Leon Amram da gıda sektöründe edindiği deneyimleri, paketlenmiş salata ve meze sektörüne taşıdı. Bir yıllık araştırma yaptıktan sonra 1999 yılında Artemis Gıda’yı kuran girişimci Leon Amram, ürünlerini Meziz markasıyla tüketicilere, Artemis markasıyla da otel, restoran, kafe (HORECA) sektörüne pazarlıyor. Anadolu’nun belli yörelerine özgü dokuz çeşit ürünle piyasada yer alan Artemis Gıda, Antep acılı ezmesi, alevde közlenmiş patlıcan salatası, etsiz çiğköfte, mercimek köftesi ve humus gibi ürün yelpazesine sahip. İstanbul’da Kemerburgaz ve Ayazağa arasında 3 bin metrekarelik bir alanda kurulu fabrikada faaliyet gösteren şirket, iç pazarda yaklaşık yüzde 30 büyüme hızı gösteriyor. İlk başlarda 30 kişiyle faaliyet gösteren şirkette bugün 60 kişi görev alıyor. Tüm zincir marketlerde ürünleri bulunan Artemis Gıda’nın Sodexho ve Sofra gibi önde gelen yemek firmalarıyla da işbirliği bulunuyor.

Sebze ve bakliyat konusunda Avrupa’ya önemli bir ihracatta bulunan Türkiye’nin meze konusunda rekabet üstünlüğünün olması nedeniyle bu sektöre adım attığını söyleyen Amram, ürünlerin dağıtımının büyük bir titizlik ve kontrol gerektirdiğine işaret ediyor. Yurt içinde geliştirilen teknolojilerle üretim yaptıklarını ifade eden Amram, Ar-Ge bölümünün yapmış olduğu çalışmalar sonrasında ürün yelpazelerine her yıl iki yeni ürün ilave ederek yola devam ettiklerini vurguluyor.

Artan talep, 4 milyon dolarlık ciro getirdi

Ürün gamlarını genişletmelerine paralel 2007 yılında kapasitelerini iki katına çıkardıklarının altını çizen Amram, yaklaşık 4 milyon dolarlık bir ciroya ulaştıklarını ve pazarı büyütmeyi hedeflediklerini belirtiyor. Türkiye’de paketlenmiş salata ve meze ürünlerinin kişi başı tüketiminin yıllık yaklaşık 20 gram olduğunu vurgulayan Amram, İsrail’de benzer ürünlerde bu oranın yaklaşık 4 kilogram olduğunu aktarıyor. Son yıllarda tüketicilerin bilinçlenmesi nedeniyle açık satılan ürünlerin daha az tercih edildiğinin altını çizen Amram, sağlıklı ve pratik olması nedeniyle bu tarz ürünlere ilginin yıldan yıla arttığını kaydediyor. Dinamik ve yenilik isteyen bir kitleye hitap ettiklerine değinen Amram, sofrada ana yemeklere yardımcı olan ürünlerin, sağlıklı bir atıştırmalık olduğunu ifade ediyor. Meziz markasını Türkiye’nin belli başlı gıda markaları arasında görmeyi amaçladıklarını dile getiren Amram, ürünlere tüketiciler tarafından geçen yıl yaklaşık 7 milyon YTL harcandığını dile getiriyor.

Komşu ülkelere ihracat hedefleniyor

Halen Kıbrıs’a ihracat yaptıklarını belirten Amram, uzun vadede daha geniş yelpazede ihracat gerçekleştirmeyi planladıklarını iletiyor. Gelecek yıllarda öncelikli olarak komşu ülkelere ihracat gerçekleştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Amram, “Özellikle Doğu Akdeniz mutfağıyla Yunanistan, Bulgaristan, bazı Arap ülkeleri ve Rusya ilgileniyor” diye konuşuyor.İhracatta ürünlerin taze kalması ve lojistiğin önemli olduğuna dikkat çeken Amram, bu durumun yüksek maliyetleri de beraberinde getirdiğini ifade ediyor. Ürünlerin raf ömrünün 30 gün olduğunu ve 4 derecede saklanması gerektiğini anlatan Amram, “Kalite ancak kontrollü dağıtımla yakalanıyor ve şirket olarak buna önem veriyoruz. ISO 22000 sertifikası ile sağlıklı üretimi tüketiciyle buluşturuyoruz” diye konuşuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.