Gıda Hattı

Sagra İçin Rekabet Kızıştı Alacaklılar Da Talipler Arasında

15 Ağustos 2007, 15:00
Paylaş

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 25 Eylül'de satış ihalesini yapacağı Sagra fabrikası için rekabet kızıştı. Bayındır Holding'in içine girdiği ekonomik kriz nedeniyle TMSF tarafından 6 Haziran'da el konulan tesis için talipliler TMSF'den şartname almaya başladı. TMSF'den edinilen bilgiye göre ise Sagra ihalesine ilgi büyük. İsim açıklayamayan TMSF yetkilileri, bugüne kadar yerli ve yabancı birçok kişi tarafından ihale şartnamesi alındığını, ilginin çok yoğun olduğunu belirtiyor. Sagra ile ilgili en güçlü taliplilerden biri de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in yeğeni Çağatay Karlıbel ve Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk'ün de bulunduğu 19 kişilik Ordu Yatırım Grubu. Kulislere göre ise Sagra ihalesine bölgeden katılacak tek oluşum Ordulu işadamları olmayacak. Bölgenin önde gelen birkaç işadamının da Sagra ile yakından ilgilendiği ve bu konuda hazırlıkların yapıldığı konuşuluyor. Süreci takip eden işadamlarının isimleri sır gibi saklanıyor.

Sagra için belirlenen muhammen bedel 39 milyon dolar. İhaleye bu bedelin altında teklif verebilecekler de katılabilecek. Kapalı zarf usulü ile yapılacak ihalede en yüksek teklifi veren 5 kişi arasında 28 Eylül tarihinde açık artırma yapılacak.

6 milyon avro yatırım yapacağız

Ordu Yatırım Grubu'nda yüzde 17'lik hisse payı ile başı çeken Poyraz Karlıbel'in sahibi Mustafa Poyraz da Sagra'nın yaşaması için Vali Said Vakkas Gözlügöl öncülüğünde böyle bir ortaklığa gittiklerini söylüyor. Sagra'nın kendi şirketine 10 milyon dolar borcu olduğunu kaydeden Poyraz, "Bu borç bize nasıl ödenecek bilmiyoruz. TMSF ihaleden elde ettiği geliri önce kamu borçları için kullanacak. Elde para kalırsa özel şahıs borçlarını ödeyecek. Para buna yetmezse Bayındır Grubu ile muhatap olabiliriz" diye konuştu. İhaleyi kazanmaları durumunda 6 milyon euroluk yatırım öngördüklerini söyleyen Poyraz, "Şu anda orada 560 kişi çalışıyor. Yeni yatırımlarla bu sayıyı bine çıkarmak istiyoruz" dedi.

Sagra'nın değeri düşürüldü

Sagra'ya TMSF el koymadan önce talip olduklarını söyleyen Fiskobirlik Başkanı Yaşar Pamuk ise Sagra'ya ilişkin sürecin bilinçli olarak yavaşlatıldığını savundu. "Biz Kazak bir şirket ile Sagra'ya 85 milyon dolar vermeye hazırlanıyorduk. Ordu Yağ Sanayii'ni satıp orayı almakta kararlıydık. Fiskobirlik'in önü kesildi. Sagra'nın durumu da giderek kötüleşti ve değeri düşmeye devam etti" dedi. 39 milyon dolar muhammen bedelin düşük olduğunu söyleyen Pamuk, "Bekliyoruz. Bakalım hangi fiyata satılacak" dedi. Sagra'nın şu anda tamamen Fiskobirlik için üretim yaptığını söyleyen Pamuk, 15 Ekim 2007 tarihine kadar sözleşmelerinin devam ettiğini belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.