AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Sağlıkta çok önemli düzenleme…

Sağlıkta çok önemli düzenleme…
6 Şubat 2018, 10:03

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sağlık Uygulama Tebliği değişikliği ile kanser hastalarından yeşil kartlılara, obeziteden askerin ilaç katkı payına kadar 13 hasta grubunu etkileyen 11 alanda düzenleme yaptı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, 4 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hayatı kolaylaştıracak 11 yeni düzenleme

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), tebliğ değişikliği ile çok sayıda hasta grubunun beklediği yeni ilaç ve tedavileri geri ödeme kapsamına aldı. Geri ödeme kapsamına alınan yeni tedaviler arasında akciğer kanseri, lenfoma ile lösemi, astım, mesane kanseri ilaçları da bulunuyor. Tebliğ, özel sektörün uzun süredir beklediği fiyat düzenlemesini de içeriyor. İşte, kanser hastalarından yeşil kartlılara, askerin ilaç katkı payına kadar 11 düzenlemeyi kapsayan tebliğle getirilen düzenlemeler:

Ücretsiz alınacak 3 kanser ilacı

SGK'ya başvurulan 94 yeni ilaçtan 35'i geri ödeme listesine ilave edildi. İlaçlardan hodgkin lenfoma ve anaplastik büyük hücreli lenfoma tedavisi ile akciğer kanseri tedavisinde kullanıyor. Bu ilaçlar kurumla sözleşmeli eczanelerde vatandaşın erişimine sunuldu. Ayrıca lösemi, astım ve mesane kanseri tedavilerinde kullanılan 3 ilaç ücretsiz sunulacak.

diyaliz-hastalari-gidahattiEv hemodiyalizi tedavisi

Ev hemodiyalizi tedavisi için gerekli olan sağlık kurulu raporu, diyaliz merkezlerinde yapılan hemodiyaliz tedavilerinde olduğu gibi tek hekim tarafından düzenlenen uzman hekim raporu şeklinde yapılacak.

Vazife ve harp malullerine sınırsız fizik tedavi

Yeni tebliğ ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına girmese bile atış, tatbikat veya diğer ateşli silah yaralanmaları nedeniyle malul olan vazife ve harp malullerine de özel sağlık hizmeti sunucularında yatarak verilen fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarındaki tedavi sayı sınırı kaldırıldı.

obezite-doktor-gidahattiObezite ameliyatlarında sınır genişledi

Sağlık Bakanlığı'nın önerisiyle vücut kitle endeksi 40 kg/m2'nin üzerinde olan kişilere ilave olarak 35-40 kg/m2 olan ve eşlik eden hastalığı bulunan kişilerde de obezite ameliyatları geri ödeme kapsamına alındı.

Acilde ilk 24 saate ücret yok!

Hastanın acil servise başvurusundan itibaren 24 saat içinde stabilize edilerek ilgili kliniğe yatışı ya da başka bir sağlık hizmeti sunucusunun yataklı kliniğine sevk edilmesi sağlanacak.

doktor-hasta-kan-gidahattiKan tetkikleri

Sağlık hizmeti sunucularınca yapılan moleküler tetkiklere iki yeni kod eklendi. Türkiye'de sık görülen Ailesel Akdeniz Anemisi ve trombofili gibi sık görülen genetik hastalık tanıları için tetkikler ücretsiz yapılacak.

Yeşil kartlılar ve askerin ilaç katkı payı

Yeşil kartlı hastalar belediye hastanelerine sevksiz gidebilecek. Böylelikle yeşil kartlı hastaların sevk derdi sona ermiş olacak.

manisa-askeri-kisla-gidahattiMilli Savunma Bakanlığının talebi üzerine er/erbaşların askerlik hizmetine başlamadan önceki döneme ait katılım payı borçlarının ödemesi, askerlik hizmetleri tamamlanıncaya kadar ertelenecek.

Diş tedavilerinde; trafik kazasında olduğu gibi iş kazası hallerinde de hareketli ve sabit diş protezlerinin 4 yıl olan yenilenme süresinin dikkate alınmayacak.

Süre sınırını olmadan tedavi geri ödeme kapsamında gerçekleşecek.

Yurt dışı kemik iliği nakli şahıs ödemelerinde fatura/dekont tarihindeki Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınarak TL üzerinden ödeme yapılacak.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.