Gıda Hattı

Sağlıklı yaşlanmanın sırrı: besinsel lif

14 Haziran 2016, 16:26
Paylaş
Sağlıklı yaşlanmanın sırrı: besinsel lif

Besinsel lif; sindirim sağlığı, vücut ağırlığı kontrolü, artan tokluk hissi ve sağlıklı bir bağırsağı destekleyen prebiyotik etkiler gibi faydalar sağlıyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), günlük 25 gram besinsel lif tüketimini öneriyor.

The Journals of Gerontology dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre ekmek, tahıl ve meyveler yoluyla yeterli miktarda besinsel lif tüketmek, yaşlılık döneminde hastalık ve sakatlığa karşı koruma sağlayabilir.

sebze-meyve-beslenme-2-gidahatti
Meyve ve sebzeler, besinsel lif kaynağı

Araştırma detayları

Avustralya’daki araştırmacılar; sağlıklı yaşlanma (çoklu alan yaklaşımı yoluyla belirlendi) ile besinsel glisemik endeks (GI) ve glisemik yük (GL), karbonhidrat, şekerler ve besinsel lif alımı (meyve, sebze, ekmek, tahıl kaynaklı) arasındaki ilişkiyi inceledi.

Yaşı 49 ve daha büyük olan toplamda 1.609 yetişkin, 10 yıl boyunca takip edildi. Çalışma başlangıcında katılımcıların hiçbiri kanser, koroner kalp hastalığı ve felç gibi hastalıklara sahip değildi. Beslenme verileri, yarı nicel Gıda Sıklık Anketi ile toplandı.

Sağlıklı yaşlanma durumu; sakatlık, depresif belirtiler, bilişsel bozukluk, solunum belirtileri ve kanser ve koroner kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların olmaması şeklinde tanımlandı.

yasli-beslenme-gidahatti

Besinsel lif tüketimi, yaşlanan bireylerin sağlığını korudu

Araştırmacılar, 10 yılın sonunda katılımcıların %15,5’inin (249 kişi) sağlıklı bir şekilde yaşlandığını belirledi. Çalışmaya göre “sağlıklı yaşlanma” konusunda en büyük farkı toplam lif alımı yaptı. Besinsel glisemik endeks, glisemik yük ve karbonhidrat alımının sağlıklı yaşlanma ile önemli bir ilişkisi olduğu belirlenmedi.

Ekmek, tahıl ve meyve tüketimi grup ortalamasının altında kalan bireylerin sağlıklı bir şekilde yaşlanma ihtimalinin daha düşük olduğu görüldü.

Westmead Tıbbi Araştırma Enstitüsü'nde doçent doktor olan Bamini Gopinath, araştırmanın başındaki isimdi. Gopinath, “10 yıllık takibe göre, besinsel lif alımı en yüksek olan bireylerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürme ihtimali neredeyse %80 daha fazla. Bu bireylerin hipertansiyon, diyabet, bunama, depresyon ve işlevsel yetersizlik gibi sağlık sorunlarını yaşama ihtimali daha az” dedi.

tam-tahilli-ekmek-bugday-gidahatti

Araştırmacılar ekmek, tahıllar ve meyveler ile lif tüketmenin sağlıklı yaşlanma ihtimalini arttırdığını belirledi.

Bu bulgulara göre, lif içeriği zengin gıdaların alımını arttırmak, sağlıklı bir şekilde yaşlanmak için başarılı bir strateji olabilir.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.