AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Normal doğum mu yoksa sezaryen mi?

Normal doğum mu yoksa sezaryen mi?
5 Nisan 2016, 16:07

Türkiye, OECD ülkeleri arasında en yüksek sezaryen doğum oranına sahip ülke. Türkiye’de her 100 canlı doğumun 50.4’ü sezaryen ile gerçekleşiyor. Doç. Dr. Merih Çetinkaya,  vajinal doğumun fizyolojik olarak mümkün olmadığı durumlarda sezaryen doğum tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Dünya Sağlık Örgütü’nün ülkelerde yüzde 15 oranında sezaryen doğum önerdiğine işaret etti.

normal-dogum-gidahattiDünyadaki genel kanının kadının kendi doğumunu seçmesinin daha etik olduğu yönünde olduğunu belirten Merih Çetinkaya,  vajinal doğumun çocuk ve anne iletişimini hızlandırdığı ve duygusal ilişkiyi güçlendirdiğini kaydetti. Vajinal doğumun, anne sütüyle tanışma ve uzun süre emzirme olanağını artırma açısından, tercih edilen bir doğum şekli olması gerektiğini vurgulayan Çetinkaya,  normal doğumlarda bebeklerde astım görülme oranını azalttığını ve ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklarda normal doğum sırasında yararlı mikroorganizmaların bebeğe geçtiğini kaydetti.

Sezaryenle doğumu en az tercih eden ülke Hollanda

dogum-sekli-gidahattiOECD’nin son yayınlanan ‘Bir Bakışta Sağlık 2015’ raporuna göre Türkiye’de her iki doğumdan biri sezaryen. OECD ülkeleri arasında sezaryen oranının en yüksek olduğu Türkiye’de her 100 canlı doğumun yüzde, 49,6’sı normal doğum. Raporda sezaryenle doğumu en az tercih eden ülke Hollanda. Hollanda’da sezaryenle doğum oranı yüzde 15.6. Sezaryen ile doğum oranının en düşük olduğu ülkeler yüzde 28 ile İsveç, Norveç, İzlanda ve Finlandiya gibi Kuzey Avrupa ülkeleri.

İsveç, normal doğum şekline verdiği önem ile bu konuda iyi bir örnek. İsveç’te her 100 canlı doğumun yüzde 16.4’ü sezaryen doğum ile yapılıyor. Sezaryen ile doğumu en az tercih eden ülke ise  Hollanda’da. Hollanda’da sezaryenle doğum yüzde 15.6 olarak görülüyor.

Türkiye’de doğumların yarıdan fazlası sezaryen

anne-bebek-dogum-gidahattiRapora göre,  Türkiye’de canlı doğumların yarısından fazlası yani yüzde 50.4’ü sezaryen doğum yöntemi ile gerçekleştiriliyor. Türkiye ile birlikte yüksek sezaryen doğum oranına sahip ülkeler ise şöye: Meksika yüzde 45.2, İtalya yüzde 36.1 ve Amerika yüzde 32.5 ve Avustralya’da yüzde 32.

OECD raporuna göre son yıllarda sezaryen ile doğum oranları bütün dünyada çarpıcı şekilde yükseliyor. Buna göre OECD ülkelerinde 2000 yılında ortalama olarak yüzde 20 olan sezaryenle doğum oranı 2013 yılında yüzde 28’e çıktı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.