AramaArama
Gıda Hattı

Sağlıklı gözler için sağlıklı beslenmek önemli!

22 Mart 2016, 16:58
Paylaş
Sağlıklı gözler için sağlıklı beslenmek önemli!

Çevresel faktörler, genetik özellikler ve ilerleyen yaş göz sağlığında çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Vücut sağlığını korumada oldukça önemli bir paya sahip olan yeterli ve dengeli beslenme, göz sağlığını korumada da ön koşullardan biri.  Doğru beslenme ile gözleri birçok hastalığın etkilerinden korurken, bazı hastalıkların ilerlemesini de yavaşlatmak mümkün. Uzmanlar, A,C ve E vitaminlerini içeren çinko, selenyum omega 3 ve 6 mineralleri açısından zengin gıdaları tüketmek gerektiğine dikkat çekiyor.

Sağlıklı ve dengeli beslenme göz sağlığını da korumada oldukça etkili. Uzmanlar, Türkiye’de göz sağlığı ve beslenme denilince akla ilk olarak havuç geldiğini ancak havucun tek başına yeterli olmadığını vurguluyor. A vitamininin bolca bulunduğu besinlerin başında süt ürünleri ve tüm kırmızı, yeşil, turuncu meyve ve sebzeler geliyor.

goz-gidahattiA vitamininin yeterli miktarda tüketilmesinin başta gece körlüğü, olmak üzere makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu geciktirdiğini biliniyor. Göz sağlığı için en önemli vitaminlerden biri olan A Vitamini gözün gece görüşünü kuvvetlendirirken,  rodopsin denilen ve ışıkları algılayan proteinlerle birleşerek gece daha iyi görmeye yardımcı oluyor. E Vitamini gözler için en aktif antioksidan içeren maddelerden bir tanesi. B2 Vitamini eksikliği gözlerde yanma ve ışığa karşı hassasiyet hatta katarakt oluşumuna yol açıyor.

Göz sağlığı için nasıl beslenmek gerekiyor?

Op. Dr. Pınar Alkaya, gözün ihtiyaç duyduğu vitaminlerin başında A, E, C ve B2 vitaminlerinin geldiğini belirterek, omega 3 ve 6 yağ asitleriyle birlikte çinko ve magnezyum gibi minerallerin de göz sağlığı için oldukça önemli olduğunu kaydetti.

sut-gidahattiHayvansal gıdalar başta olmak üzere buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domates gibi besinlerin A vitamini yönünden zengin olduğunu belirten Pınar Alkaya, yeterli miktarlarda tüketilen A vitamininin başta gece körlüğü olmak üzere makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumundan korunmada etkili olduğuna dikkat çekiyor.

Yumurta ve süt ürünleri tüketmeyen vegan kişilerde A vitamini eksikliği ile daha sık karşılaşılabildiğini belirten Alkaya “Gözlerin karanlıkta normal olarak görmesine ve alacakaranlığa alışmasına yardım eden A vitamini, yetersiz alındığında ise gözde kuruluğa neden olarak görmeyi olumsuz etkileyebiliyor” dedi.

Göz yorgunluğuna karşı B2 vitamini

Alkaya şu bilgileri aktardı: “Karaciğer, yağsız süt, yoğurt, peynir, ısırgan otu, adaçayı, ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerle balık, baklagiller ve tahıllarda bol miktarda bulunan B2 vitamini cilt sağlığının yanı sıra göz sağlığı üzerinde de oldukça önemli etkilere sahip. B2 vitamininin özellikle göz yorgunluğunu ve katarakt oluşumunu önlemede etkileri biliniyor. B2 vitamini eksikliğinin gözlerde yanma, kaşıntı, ışığa karşı hassasiyet ve kornea hastalıkları gibi göz rahatsızlıklarına neden olabilir.

Kronik göz hastalıklarından E vitamini ile korunun

EFSA,-A-vitamini-icin-referans-alim-degerlerini-acikladiZeytinyağı, ceviz, badem, tereyağı, kırmızı et, brokoli, ıspanak gibi yeşil yapraklı bitkiler ile kivi, mango ve muzda bol bulunan E vitamini aynı zamanda güçlü bir antioksidan. Kalp, damar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olan E vitamini, kronik göz hastalıklarından korunmada ve retina dejenerasyonunu önlemede faydalı olabiliyor.”

Diyabet hastalarında C vitamini gözleri korumada bire bir

C vitamininin gözleri katarakt ve makula dejenerasyonundan korumada oldukça etkili olduğunu belirten Op. Dr. Alkaya, özellikle diyabet hastalarına gözlerini korumak için düzenli olarak C vitamini almalarını önerdi. Diyabet hastalarında şekerin neden olduğu sinir sistemi ve damar hasarlarını önleyen C vitamini diyabetik retinopatiye karşı da koruma sağlıyor.

Göz kuruluğuna karşı omega 3 ve 6

gida-haberleri_Omega-3-den-zengin-beslenme,-sinir-baglantilarini-guclendiriyorBalık, ceviz ve keten tohumundan Omega 3; mısırözü, soya ve ayçiçeği yağından da bol miktarda Omega 6 yağ asitlerinin bulunduğunu ifade eden Alkaya, beyin ve göz sinirlerinin gelişiminde büyük önem taşıyan Omega 3 ve 6 yağ asitlerinin göz kuruluğunu azaltmada da büyük oranda yardımcı olduğunu belirtti.

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.