AramaArama
Gıda Hattı

Sağlıklı gözler için bu besinleri sofranızdan eksik etmeyin!

14 Temmuz 2015, 17:41
Paylaş
Sağlıklı gözler için bu besinleri sofranızdan eksik etmeyin!

Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan gözlerimizi korumanın en kolay yolunun besinlerden geçtiğini belirten uzmanlar, yaz sıcaklarının yaşandığı bu günlerde göz sağlığı için vücudun düzenli alması gereken vitaminler bulunduğuna dikkat çekiyor. 

Göz sağlığımız için büyük önem taşıyan vitaminlerin başında A, E, C ve B2 vitaminleri, Omega 3 ve 6 yağ asitleri ile çinko, magnezyum gibi minareler geliyor. Ağızdan hap olarak alınan vitaminlerin vücutta birikerek bazı hastalıklara yol açtığının altını çizen uzmanlar, bunun yerine göz sağlığı için doğal yoldan besinlerle vitaminlerin alınmasını öneriyor.

Göz sağlığı için yenilmesi gereken besinleri ve göz sağlığına iyi gelen besinler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, A vitamininin bolca bulunduğu besinlerin başında süt ürünleri ile tüm kırmızı, yeşil, turuncu meyve ve sebzelerin geldiğini söyledi. A vitamininin yeterli miktarda tüketilmesinin başta gece körlüğü olmak üzere makula dejenerasyonu (sarı nokta) ve katarakt oluşumunu geciktirdiğini vurgulayan Doğan, E vitamini açısından zengin olan ayçiçeği çekirdeği, badem ve fındığın da günün her saatinde rahatlıkla tüketebileceğimiz besinler arasında yer aldığını kaydetti.

İşte göz sağlığı için sofralarımızdan eksik etmeyeceğimiz besinler: 

Ispanak: Göz sağlığı için mucizevî etkileri olan ıspanak, içerdiği lutein ve zeaxanthin adlı doğal antibiyotikler ile görme bozukluklarına karşı etkili olmaktadır. Aynı zamanda yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı da gözlerimizi korurken doğal güneş gözlüğü olarak güneşten gelen zararlı mavi dalgaları da filtrelemektedir.

Patates: Yapılan araştırmalarda A vitamini açısından zengin bir besin olan patatesin ise katarakt riskini düşürebileceği gözlemlenmiştir. Buğday ise özünde bulunan E vitamini ile yaşa bağlı göz bozulmalarını önleyip tıpkı patates gibi katarakt riskini azaltmaktadır.

Somon: Retina ve gözün dış bölümünde bulunan önemli bir yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit, göz sağlığını korumak için düzenli olarak alınması gereken vitaminlerdendir. Dokosaheksaenoik asit daha çok somon, uskumru, sardalye gibi soğuk su balıklarında bulunmaktadır.

Kırmızı ve Yeşil Biber: Kırmızı ve yeşil biber ile turunçgiller de C vitamini açısından zengin olan besinlerdendir. Diyabet hastalarının gözlerini korumak için düzenli olarak C vitamini almaları gerekmektedir. Çünkü C vitamini şeker hastalığının sinirler ve damarlar üzerindeki olumsuz etkilerini ve bırakacağı hasarı önlemektedir.

Ayçiçeği Çekirdeği, Badem ve Fındık: E vitamini açısından zengin olan ayçiçeği çekirdeği, badem, fındık günün her saatinde rahatlıkla tüketebileceğimiz besinler arasında yer almaktadır. Makula dejenerasyonunun (sarı nokta) önlenmesinde E vitamini oldukça etkilidir.

Tüm bu besinler, insan vücudunun en güzel organlarından biri olan gözlerimiz için birer sağlık deposu olarak sofralarımızdan eksik edilmemelidir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.