AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Sağlıklı gıdalar, sağlıksız gıdaların tüketimini önleyemiyor!

Sağlıklı gıdalar, sağlıksız gıdaların tüketimini önleyemiyor!
19 Ocak 2016, 17:47

Amerika, Ohio Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, sağlıklı ve sağlıksız gıda tüketimi arasında bir ilişki olmadığını ve sağlıklı gıda tüketiminin çocukların sağlıksız gıda tüketimini azaltmadığını ortaya koydu. 

Sağlıklı gıda tüketiminin, sağlıksız gıda tüketimini azaltacağı düşüncesiyle Amerika, Ohio Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, çocukların tükettikleri sağlıklı ve sağlıksız gıdalar arasındaki ilişkiyi inceledi. Ancak düşündüklerinin aksine çocukların meyve, sebze ve süt gibi sağlıklı yiyecek ve içecek tüketmesiyle şeker oranı yüksek meşrubat gibi sağlıksız fast food tüketmeleri arasında herhangi bir ilişki olmadığını gördüler.

beslenme-gidahattiMaternal and Child Health Journal (Anne ve Çocuk Sağlığı) adlı dergide yayınlanan çalışmalarında araştırmacılar, çoğunlukla sağlıklı gıdalar tüketen çocukların, çok az miktarda sağlıklı gıda tüketen çocuklarla aynı oranda şekerli içecek, fast food, tatlı ve tuzlu atıştırmalık tüketme eğilimi gösterdiğini ortaya koydu. Çalışmada, bunun hem 2-3 hem de 4-5 yaş arası çocuklar için geçerli olduğu ifade edildi.

Araştırmayı yürüten Ohio Üniversitesi Epidemiyoloji Doçenti Sarah Anderson, sağlıklı gıdalarla beslenen çocukların, sağlıksız gıdalar tüketmeyeceğini düşündüğünü ancak sonuçların tam tersini gösterdiğini söyledi.

Daha büyük bir çalışma yapmak için araştırmacılar, 2012 ve2013 yıllarına ait veriler topladılar. 2 ila 5 yaş arası 357 çocuğun ebeveyni ya da velisiyle görüşen araştırmacılar, ebeveyn ve velilerin çocukların bir hafta boyunca tükettikleri yiyecek ve içecekleri hatırlamalarını istediler.

‘Tüketim kalıpları arasında hiçbir bağlantı yok’

Çalışmada çocukların neredeyse yarısı günde en az iki kere meyve ve üçte birinden fazlası günde birkaç kez sebze tüketirken, yaklaşık üçte ikisi şeker içeriği yüksek meşrubat, %71’i fast food tüketti. Bu çalışmanın sonunda, bu iki beslenme alışkanlığı arasında herhangi bir bağ olmadığı gözlendi.

Bu araştırmanın, İngiltere’de yapılan ve çocukların sağlıklı ve sağlıksız gıda tüketimlerinin arkasında farklı nedenler yattığını öne süren araştırmaya dayandığını vurgulayan Anderson, bir sonraki araştırmalarında iki ayrı diyetinde olumlu ve olumsuz yönlerini ayrı ayrı ele alacaklarını belirtti.

Çalışmada yer alan araştırmacılardan Ohio Üniversitesi Sağlık Davranışı Profesörü Phyllis Pirie, birisinin sağlıklı gıdalar yemeye teşvik edildiğinde, onun otomatikman sağlıksız beslenmeyi bırakacağının düşünüldüğünü ancak durumun hiçte öyle olmadığını ifade etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.