AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Sağlıklı gıda tüketimi nasıl olmalıdır?

Sağlıklı gıda tüketimi nasıl olmalıdır?
1 Haziran 2021, 13:20

Sağlıklı gıda tüketimi nasıl olmalı sorusuna değinmeden önce, yeterli ve dengeli beslenme nedir sorusunu cevaplayalım.

Sağlık sisteminin düzenli çalışması, dokuların yenilenmesi ve çalışması için gerekli besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması “yeterli ve dengeli beslenmedir”.

Sağlıklı gıda tüketimi nasıl olmalıdır?

Sağlıklı gıda tüketimi her noktada etkilidir. Sebzeler, meyveler dahi tüketirken sağlıklı gıdalar tercih etmeliyiz. Sağlıklı gıda sadece son tüketimi geçmemiş ürünlerden ibaret değildir. Sağlıklı gıda ürünün nerede hangi koşulda üretildiğinden tutun, hangi koşullarda saklandığına kadar her durumundan emin olmaktır.

Kendisine uygun ortamda saklanmayan gıdalar, bozulmaya yön tutar ve sağlığımıza zarar verebilir.

Hangi Gıdaya Güvenilir?

Güvenli/güvenilir gıda; her türlü bozulma ve bulaşmaya yol açan etkenden arındırılarak tüketime uygun hale getirilmiş, sağlık açısından bir sakınca oluşturmayan ve besin değerini kaybetmemiş gıdadır. Güvenilir gıda, raf ömrü süresince fiziksel, kimyasal ve biyolojik herhangi bir risk taşımaz. Eğer taşırsa o gıdanın, tüketeni için güvenilir olduğunu söyleyemeyiz. Güven duyabileceğimiz gıdayı doğru ayırt edebilmek için sözünü ettiğimiz bu olası riskleri evvela tanımamız gerekiyor.

Fiziksel riskten kasıt; gıda maddelerinde bulunması istenmeyen (taş, toprak, metal, cam, kemik, tahta, saç vb.) yabancı maddelerdir.

Kimyasal riskler; hayvancılıkta ve bitkisel üretimde verimi arttırmak amacıyla hatalı ve bilinçsiz olarak kullanılan veteriner ve zirai ilaç kalıntıları, deterjan kalıntıları, çevresel kaynaklardan bulaşabilen ağır metaller veya gıda işleme aşamalarında oluşan bazı zararlı bileşikler, ambalaj materyali kaynaklı kimyasal bulaşmalar ve uygunsuz kullanılan katkılar şeklinde sıralanabilir.

Mikrobiyolojik riskler ise; gıdalarda (bakteri, küf, virüs, parazit gibi) mikroorganizmaların ve onların bırakmış oldukları birtakım zehirli maddelerin varlığı ile haşere bulaşılarıdır.
Herhangi bir gıda maddesi, öncelikli olarak sağlığa zarar verecek bu üç temel riskten uzak olmalı ki tüketime uygun olsun ve böylece biz o gıdayı "güvenilir" olarak niteleyebilelim.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.