Gıda Hattı

Sağlık Müdürü uyardı: “Riskli günlere giriyoruz”

3 Ekim 2021, 13:17
Paylaş
Sağlık Müdürü uyardı: “Riskli günlere giriyoruz”

Grip mevsimi ve Covid 19’un birlikte görüleceği riskli günlere girildiği uyarısında bulunan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, “Geçen yıl düşük seviyede atlatılan grip ve diğer solunum yolu hastalıkları bu yıl daha yüksek oranda görülecek” ifadesini kullandı.

Covid-19 ile birlikte grip vakalarındaki artışlara dikkat çeken Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, 2020 yılı boyunca hemen hemen Dünya’nın tamamının karantinada olduğunu, grip mevsiminin çoğunda insanların yüz maskeleri takmak, sık sık el yıkamak ve fiziksel mesafeyi korumak gibi önlemlerle COVID-19'dan korunmaya çalıştığını hatırlattı.

Pandemi tedbirleri, grip bulaşmalarının da önüne geçti

Salgın nedeniyle özellikle restoran ve perakende satış yerlerindeki kısıtlayıcı tedbirlerin de gribin bulaşma yollarının kapattığının altını çizen Bilge, şunları söyledi:

“Maske zorunluluğu, işletmelerin kapalı olması ve insanların sosyal mesafeye ve el hijyenine çok dikkat etmeleri nedeniyle grip vakaları önemli ölçüde düşüktü. Görünen o ki, Dünya’yı bu yıl daha kötü bir grip mevsimi beklemektedir. COVID-19 vaka sayılarının beklenenin aksine belirgin olarak azalmaması nedeniyle, mevsimsel bir hastalık olmadığı da görülmüş oldu. Şu anda Covid 19 yanında soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüslerin artacağı bir döneme giriyoruz ve bu hastanelerin yükünün daha fazla olacağını düşündürmektedir.

“Her ikisi de çok bulaşıcı iki hastalık”

Grip ve COVID-19’un her ikisi de çok bulaşıcı ve farklı virüslerin neden olduğu solunum yolu hastalıklarıdır. Her iki hastalığın semptomlarının bir kısmı çok benzerdir ve yalnızca semptomlara dayanarak bunları ayırt etmek zordur, bazen test yapılması da gerekebilir. Grip yanında diğer bir tehditte RSV’dir (Solunum Sinsityal Virüsü), diğer birçok virüsten daha bulaşıcıdır. Belirtileri genellikle burun akıntısı, öksürme ve hapşırma dahil olmak üzere hafiftir. Ciddi komplikasyonları arasında; nefes alma güçlüğü, aşırı yorgunluk, kusma ve sıvı kaybı bulunur.

RSV, grip ve diğer solunum enfeksiyonları, COVID-19 ile karışarak daha fazla insanın sağlık hizmeti almasına ve sağlık sistemine ek yük binmesine neden olabilir. Şu anda grip aktivitesi hala düşük olmasına rağmen RSV; Dünyada bazı ülkeleri olumsuz etkilemektedir. Grip ve diğer solunum yolu hastalıklarının COVID-19 ile az da olsa aynı anda enfeksiyonu görülebileceğinden yaşlı ve yüksek riskli hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Özellikle yaşlı ve yüksek riskli hastalar maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine daha sıkı uymalı ve aşılarını yaptırmalıdırlar.”

“Solunum yolu hastalıkları bu yıl daha yüksek oranda görülecek”

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Bilge, geçen yıl düşük seviyede atlatılan grip ve diğer solunum yolu hastalıklarının bu yıl daha yüksek oranda görüleceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Bu yüzden de maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine sadece COVID- 19’dan korunmak için değil, diğer solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşmasını engellemek ve sağlık sistemini korumak için eskisinden daha fazla uyulmalıdır.

Son dönemde; maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine uymayan insanlar görülmekle birlikte, bu kişiler aşılanarak COVID-19’dan korunsalar bile gripten ve diğer solunum yolu hastalıklarından korunmamaktadırlar.

Korunmak için; Ellerinizi düzenli olarak yıkayın. Yüzünüze dokunmaktan kaçının, öksürürken ve hapşırırken ağzınızı kaptın. Kalabalıktan kaçının. Hasta olan herkesten uzak durun. Hastaysanız evde kalın. Sık temas edilen yüzeyleri temizleyin. Sosyal mesafeye uyun ve evinizin dışındaki insanlarla birlikteyken maske takın.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.