AramaArama
Gıda Hattı

Sağlık biyoteknolojisi savunma sanayi desteğiyle gelişecek

18 Nisan 2018, 08:25
Paylaş
Sağlık biyoteknolojisi savunma sanayi desteğiyle gelişecek

Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile savunma sanayinin önde gelen kuruluşlarından Aselsan, Sağlık Biyoteknolojisi alanında işbirliği yapacak.

Sağlık Biyoteknolojisi alanındaki işbirliği için ilk adım; Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Aselsan Genel Müdürü Dr. Faik Eken ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur’un imza koyduğu protokolle atıldı.

Tıp teknolojisindeki gelişmede savunma sanayinin rolü

Protokol imza töreninde konuşan Prof. Dr. Eyüp Gümüş, savunma sanayinin her zaman tıp teknolojisinin gelişmesine ışık tuttuğunu ve hali hazırda kullanılan birçok cihazın savunma sanayi tarafından geliştirildiğini vurguladı. Gümüş, “Protokol çerçevesinde Aselsan’ın özellikle tıbbi cihazlar ve laboratuvar kitleri başta olmak üzere sahip olduğu tecrübeler ile TÜSEB’in Ar-Ge çalışmaları birleştirilecek. Tıbbi cihaz ve sağlık alanında kullanılan malzemelerin yerlileştirilmesi ve Türkiye’de üretilmesi konusunda iş birliği yapılacak. Hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

“Sağlık Bakanlığı yol gösterdi”

Sağlık alanına odaklandıklarını belirten Aselsan Genel Müdürü Dr. Faik Eken ise  “Savunma sanayinde oluşturduğumuz teknolojik birikimi, ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda kullanmak üzere yoğun bir çalışma içindeyiz. Sağlık Bakanlığımız bize yol gösterdi. Bunun bir örneğini bu protokolle ortaya koymuş bulunuyoruz. Sağlık alanında ihtiyaçlara yönelik çözümler üretmek için çalışacağız” diye konuştu.

Aselsan’ın tecrübelerinden faydalanacak olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ise “Aselsan’ın tecrübeleri ve alt yapısından faydalanmak için toplantılar yaptık ve bu noktaya geldik. Sağlık Biyoteknolojisi alanında ülkenin acil ihtiyaç duyduğu alanlarda işbirliği yapacağız. Ülkemiz için hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.