Gıda Hattı

Sağlık Bakanlığı'ndan önemli açıklama! Evlenecek çiftlere SMA taraması ücretsiz yapılacak

6 Ekim 2021, 15:52
Paylaş
Sağlık Bakanlığı'ndan önemli açıklama! Evlenecek çiftlere SMA taraması ücretsiz yapılacak
Sağlık Bakanlığı'ndan son dakika haberi paylaşıldı. Bakanlık yeni bir karar aldı ve 81 yıl için evlilik öncesinde çiftlere ücretsiz spinal müsküler atrofi taraması gerçekleştirilecek.

Sağlık Bakanlığı'ndan önemli bir açıklama geldi. Ülke genelinde evlilik öncesi ulusal taşıyıcı tarama programı başlatılıyor ve programda 81 ilde evlenecek çiftlere ücretsiz olarak SMA taraması yapılacak. 800 bin tarama kitinin alımı için bakanlık ihaleye girdi. 8 Ekim saat 11'de tüm teklifler toplanacak. İhale sürecinin sonrasında uygulama hızlıca hayata geçirilecek.

Hastalıklı doğumların önüne geçilecek

Sağlık bakanlığından yapılan bu açıklama sonrasında uygulamanın asıl amacının SMA hastalığı ile bebek doğumlarını önlemek. Genetik geçişli bir hastalık olması nedeniyle çiftlerin evlilik öncesinde testi yaptırmaları ve sağlıksız olacak bebeklerin önlenmesi hedefleniyor. Ailelerde bebeğin hastalıklı doğabileceği bilinerek doğum öncesi tedbir alınması hedefleniyor. Bebeğin bu şekilde doğmasını önlemek isteyen çiftler tüp bebek uygulamasında yönlendirecekler. Türkiye'de her yıl bu haftalıkta doğan 170 bebek dünyaya geliyor. Uygulama bu hastalığın önlenebilmesi için kullanılacak.

SMA nedir?

Genetik ve ilerleyici kas hastalığı olarak bilinen SMA nadir görülen bir hastalık olmasına rağmen motor sinir hücrelerini de etkileyen ve yürüme, nefes alma gibi temel işleyişi bozan bir sağlık sorunudur.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.