Gıda Hattı

Sağlık Bakanlığı'ndan ilaç uyarısı

27 Ağustos 2016, 14:15
Paylaş
Sağlık Bakanlığı'ndan ilaç uyarısı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de satılan bir ilaç hakkında açıklama yaptı. Fransa'da ilacın bebek sağlığını tehdit ettiği ve otizm riskini arttırdığı yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

Açıklamada, ilacın bebeklerde yan etki olarak gelişimsel bozukluğa yol açabileceği belirtildi. İlacın riskleriyle ilgili ruhsat sahibine, hekimlere ve hastalara gerekli uyarıların yapıldığı vurgulandı.

İlacın, “sodyum valproat” etkin maddesini içerdiği ifade edilen açıklamada, ilacın istenmeyen ve bilinen yan etkilerinin bulunduğu kaydedilerek, “Kız çocukları/kız ergenler/çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlar ve gebe kadınlarda, yüksek teratojenik potansiyel riski (ilaç ve yabancı maddelerin anne karnından plasenta yoluyla bebeğin dolaşımına geçmesi sonucu bebekte biçim bozuklukları ve noksan gelişme sonucu kendini gösteren bozukluklar) ve uterusta valproata maruz kalan bebeklerde gelişimsel bozukluk riski bulunmaktadır.” denildi.

bebek-uyku-2-gidahatti

Bebek sağlığı için risk

Sağlık Bakanlığı kurumu olan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu  ilacın riskleriyle ilgili gerekli uyarıların yapıldığını belirtti. Kurum, “Hastalar için kullanma talimatlarında, ‘valproat’ın hamilelik sırasında alınmasının bebekte doğum kusurları ve erken gelişme sorunlarına neden olabileceği ve çocuk doğurma yaşında bir kadının tedavi boyunca etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanması gerektiği belirtilmektedir. İlaçla ilgili olarak şimdiye kadar kurumumuza doğrudan yapılan bir anomali bildirimi bulunmamaktadır. 18 Mart 2015 itibarıyla ek izleme alınan söz konusu ilaçların kullanma talimatları ve kısa ürün bilgilerinde ek izlemede olduklarını belirten ve meydana gelen herhangi bir yan etkinin raporlanması gerektiğini hatırlatan siyah ters üçgen bulunmaktadır.” açıklamasında bulundu.

doktor-gidahatti

Firma ilaç konusunda topu doktorlara attı

İlacı üreten firma, epilepsi tedavisine devam kararının hekimler tarafından, tedavinin artı ve eksileri hesaba katılarak verildiğini ifade etti.

Firma şu açıklamayı yaptı:

"Hekimlerin hastalarına reçete ettikleri ilaç ile ilgili ‘hekim bilgilendirme’ mektubu da yayınlanmış olup, hastalarını bilgilendirebilmeleri için ayrıca ‘hasta bilgilendirme broşür’lerinin de dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan yukarıda belirtilen bilgilendirme dokümanları ile gebe kalabilecek (çocuk doğurma çağındaki) kadınlar ve hekimler tüm risklerle ilgili bilgilendirilmektedir.

Kaynak: İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.