AramaArama
Gıda Hattı

Sağlık Bakanlığı'nda FETÖ temizliği… 5 bin 581 personel uzaklaştırıldı

28 Temmuz 2016, 12:24
Paylaş
Sağlık Bakanlığı'nda FETÖ temizliği… 5 bin 581 personel uzaklaştırıldı

Sağlık Bakanlığı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı olabilecek personele yönelik çalışmalar kapsamında toplam 5.581 Sağlık Bakanlığı personelinin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'nın konuya ilişkin açıklamasına göre, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında 115'i yönetici, 1504'ü hekim, toplam 5.581 personel görevinden uzaklaştırıldı.

recep-akdag-gidahatti

Recep Akdağ imzalı açıklama

Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık Bakanı Recep Akdağ imzasıyla yapılan yazılı açıklama aynen şöyle:

"FETÖ/PDY terör örgütü 15 Temmuz 2016’da milletin iradesine, canına ve malına kastederek darbe teşebbüsünde bulunmuştur. Bu ihanet ve terörle mücadele çerçevesinde alınması zaruri olan kamu güvenliğine ilişkin tedbirler olarak FETÖ/PDY terör örgütüne mensubiyeti veya bunlarla irtibatı olan Bakanlık personelinin tespiti için yoğun bir çalışma yürütülmektedir. İlgili Kanun Hükmünde Kararname uyarınca haklarında nihai değerlendirmeleri yapmak üzere 115’i yönetici, 1504’ü hekim toplam 5.581 Sağlık Bakanlığı personeli görevinden uzaklaştırılmıştır.

Darbe teşebbüsünün ilk dakikasından itibaren sağlık hizmeti verilmesinde olağanüstü gayret gösteren sağlık personeline teşekkür ediyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı ve yaralı gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Mücadeleyi kararlılıkla devam ettirerek milli irade nöbetini günlerdir sürdüren milletimize şükranlarımı sunuyorum.

Milletin iradesine, geleceğine ve vatandaşlarımızın hayatına kastederek vatan evlatlarını şehit eden ve yaralayarak gazi olmasına sebep olan zalim terör örgütüne karşı mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.”

saglik-bakanligi-logo-gidahatti

Kamuda FETÖ/PDY temizliği

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkartılan kararnameye dayanılarak, FETÖ/PDY Terör Örgütü ile bağlantılı kamu çalışanları konusunda yoğun bir çalışma yürütülüyor. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) general ve amirallerin de aralarında bulunduğu çok sayıda subay ve astsubay TSK'dan ihraç edilirken, bakanlıklar da kendi bünyelerinde yaptıkları incelemelerin sonuçlarını kamuoyuna açıklıyor.

Şu ana kadar FETO/PDY terör örgütü ile ilişkili kamu personeline yönelik çalışmaların sonuçlarına ilişkin açıklamalara göre, kamu görevinden uzaklaştırılanların sayısı 50 bine yaklaşmış bulunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.