Gıda Hattı

Sağlık Bakanlığı kura çekimi ne zaman? 2022 2.dönem ilk defa ve yeniden atama kura duyurusu yayınlandı!

25 Mayıs 2022, 11:31
Paylaş
Sağlık Bakanlığı kura çekimi ne zaman? 2022 2.dönem ilk defa ve yeniden atama kura duyurusu yayınlandı!
2022 Yılı 2.Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası Duyurusu"nu yayınlayan Sağlık Bakanlığı, tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama-yerleştirme iş ve işlemlerinin kura ile gerçekleşeceğini bildirdi. Peki, Sağlık Bakanlığı kura çekimi ne zaman? 2022 2.dönem ilk defa ve yeniden atama kura duyurusu yayınlandı! Detaylar haberimizde

Binlerce sağlık çalışanını yakından ilgilendiren 2022 Yılı 2. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası İlan metni yayınlandı. Peki, Sağlık Bakanlığı kura çekimi ne zaman? 2022 2.dönem ilk defa ve yeniden atama kura duyurusu yayınlandı! Detaylar haberimizde

 • Duyuruya göre 1. Yerleştirmede ‘Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu için yabancı dil yeterliliğine sahip ve yüksek lisans veya doktora programlarından mezun olmuş eczacı unvanlı personel alımı’ yapılacak. 2. Yerleştirmede ‘Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar ile diğer kamu kurum ve kuruluşları için eczacı, uzman diş tabibi, diş tabibi, tabip ve uzman tabip unvanında personel alımı’ yapılacak.
 • Başvurular 25-30 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek.

2022 Sağlık Bakanlığı kura duyurusu

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek birinci maddesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Açıktan Kura ile Atanacak Bazı Sağlık Personelinin Atama Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için, tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama-yerleştirme iş ve işlemleri ilan edilen takvim çerçevesinde noter tarafından bilgisayar ortamında kura ile yapılacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı kura başvurusu ne zaman?

 • 25.05.2022 Çarşamba - 30.05.2022 Pazartesi (Saat 18:00'e Kadar) Tarihleri Arasında PBS Üzerinden Yapılacaktır.

Sağlık Bakanlığı kura başvurusu genel şartları

 • Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet adresinde (https://yhgm.saglik.gov.tr/) yer alan Personel bilgi sistemi (PBS) üzerinden e- devlet kapısı kimlik doğrulama sistemi ile giriş yapılarak kura takviminde belirtilen süreler içinde yapılacaktır.
 •  Kura yeri ve saati (https://yhgm.saglik.gov.tr) internet adresinden ilan edilecektir.
 • Başvuru yapacak adaylar, kura takviminde belirtilen tarihler arasında PBS üzerinden başvuru formunu elektronik ortamda doldurup tercihlerini kaydedip kesinleştireceklerdir. Kesinleştirme işlemi yapıldıktan sonra başvuru bilgileri ve tercihlerde değişiklik yapılamayacaktır. Kesinleştirilmeyen başvurular dikkate alınmayacaktır.
 • Kesinleştirilen başvuru formu fiziki evrak olarak ayrıca gönderilmeyecektir.
 • 2527 sayılı Kanun kapsamında bulunan Türk soylu yabancıların Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce tutulan nüfus kütüğüne kayıtlı olduklarına dair belgeyi başvuru sistemi üzerinden elektronik ortamda kaydetmeleri gerekmektedir.
 • Eczacı unvanı dışındaki diğer unvan ve branşa sahip adaylar sadece 2. yerleştirme için tercih yapabilecek olup en fazla on (10) adet tercihte bulunabileceklerdir. Genel kura ile yerleşmek istediğini belirten adaylar, tercihlerine yerleşememesi halinde boş kalan münhallere genel kura ile yerleştirilecektir.
 • Kura başvurusunda bulunup başvurusunu iptal ettirmek isteyenler, 31 Mayıs 2022 Salı – 14 Haziran 2022 Salı saat 18:00’e kadar PBS üzerinden elektronik ortamda kura başvurusunu iptal edebilirler. Kura başvurusunu iptal ettirenler bu kuraya yeniden başvuruda bulunamazlar.
 • İnceleme neticesinde uygun görülmeyen başvurular, ret gerekçeleri ile birlikte tebligat yerine geçmek üzere PBS üzerinden ilan edilerek, elektronik ortamda itirazlar alınacak ve neticeleri PBS üzerinden ilan edilecektir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.