Gıda Hattı

Sağlık Bakanlığı AVM’ler için önlemleri belirledi

9 Mayıs 2020, 13:46
Paylaş
Sağlık Bakanlığı AVM’ler için önlemleri belirledi

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsle mücadelede ikinci dönem olan Kontrollü Sosyal Hayat’a geçişte ilk adımlardan birisi olarak 11 Mayıs’ta kapılarını açacak olan AVM’ler ile AVM’ler içindeki iş yerlerinde alınacak önlemleri duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Mayıs’taki Kabine toplantısının ardından koronavirüs salgınında normalleşme takvimini açıklamış, AVM’lerin de Sağlık Bakanlığının belirleyeceği tedbirler dahilinde 11 Mayıs’ta açılacağını açıklamıştı.

Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün Covid-19 sitesinde Pazartesi günü kapılarını açacak olan AVM’lerde alınacak önlemleri açıkladı. İşte o önlemler:

AVM ve AVM İçindeki İş Yerlerinde Alınacak Önlemler

AVM’de ve AVM’deki iş yerlerinde görünür yerlere COVID-19 önlemleri ile ilgili afişler el yıkama, maske kullanımı ve iş yeri içinde uyulması gereken kurallar) asılacak.

AVM ve iş yerlerinin girişinde, ayrıca AVM içerisinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacak.

AVM girişlerinde bulunan hava perdeleri çalışıyorsa kapatılacak.

COVID-19 için AVM’lerin hiçbir yerinde dezenfektan püskürtme işlemi (dezenfektan tüneli vb. uygulamalar) yapılmayacak. Dünyadaki sağlık otoriteleri (Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi) tarafından önerilmeyen bu işlem, toksik etkileri nedeniyle insan sağlığına zararlı olabiliyor.

AVM Giriş – Çıkış Kapıları ve Genel Alanlara Yönelik Öneriler

Giriş ve çıkışlar kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenecek.

Giriş ve çıkışlar için zeminde tek yönlü gidiş-geliş işaretleri konulacak.

AVM’de olabildiğince fazla sayıda giriş kapısı açılacak.

AVM’deki kişi sayısı her 10 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılacak.

AVM’den çıkış yapan kişi sayısı kadar kişinin giriş yapmasına izin verilecek.

AVM’ye girişte tıbbi/bez maske takılacak ve maskesi olmayanlar içeri alınmayacak.

Girişte ateş ölçümü yapılacak, ateşi 38 0C’dan yüksek olanlar içeri alınmayacak ve sağlık kuruluşuna gitmesi istenecek.

AVM giriş ve çıkışlarında sosyal mesafe kurallarına (en az 1 metre, 3-4 adım) uyulacak, girişlerde kişiler sıra ile içeriye alınacak ve sırada durulması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecek.

Müşteriler anonslar ya da videolarla COVID-19 kapsamında AVM’ de uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendirilecekler. Anonslarda AVM ziyaretinin 3 saatten uzun olmaması ve grup halinde dolaşılmaması önerilerine de yer verilecek.

Yemek katındaki her türlü masa ve sandalyenin kullanılması engellenecek.

Mescitler kullanılmayacak, konser düzenlenmeyecek

COVID-19 bulaşma riskini artırmamak için aşağıdaki etkinlikler yapılmayacak:

Konser ve gösteri gibi toplu etkinlikler

Promosyon uygulamaları

Broşür dağıtımı

Dinlenme alanlarının kullanımı

Çocuk ya da diğer yaş gruplarına yönelik oyun alanları ve sinemaların kullanımı

Mescitlerin kullanımı

Oto yıkama hizmeti

Vale hizmeti

Genel alanlarda yemek ve diğer gıdaların tüketimi

Tekerlekli sandalye kullanımı

Sigara içme alanı kullanımı

Mama sandalyesi kullanımı

Bebek arabası kiralanması vb. durumlar

Asansörlerin kullanımı

Asansörlerin kullanımı sınırlandırılacak, kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilecek ve bu sayı asansör girişinde belirtilecek. Asansör içerisinde sosyal mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecek.

Yürüyen merdivenlerin bantları ve diğer ortak alanların kapı kolları, tırabzanlar, asansör düğmeleri gibi sık dokunulan yüzeylerin günde en az üç kez temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak.

Tuvaletlere el yıkama ve maske kullanımı ile ilgili afişler asılacak.

Tuvaletlerde el kurutma makineleri kullanılmayacak. Tek kullanımlık kağıt havlu sistemine geçilecek.

Tuvaletlerde sıvı sabun bulundurulacak ve devamlılığı sağlanacak.

Tuvaletlerdeki su ve sabunlar mümkünse fotoselli olacak.

Tuvalet alanlarına giriş kapılarının elle tutularak açılması engellenecek, kapı yerine mümkünse mühendislik uygulamalarıyla mahremiyet sağlayacak geçiş sağlanacak.

AVM’lerde ortam havalandırmasına yönelik önlemler

AVM’lerin etkin şekilde ve dış ortamdan havalandırması sağlanacak.

Havalandırma sisteminin filtrelerinin kontrolleri ve değişimleri düzenli yapılacak.

Filtre değişimi aerosol oluşturacak işlem kabul edildiğinden, bu işlem sırasında personel N95/FFP2 maske takacak, eldiven ve yüz siperliği kullanacak, çıkarılan filtre çift poşetlenerek atılacak. Klima santrallerinin normal temizlik periyotları kısaltılacak.

Merkezi havalandırma sistemleri dışındaki klima sistemleri kullanılmayacak.

Havalandırma gece bina kullanımda değilken dahi sürdürülecek, daha az hava miktarı ile de olsa gece boyu havalandırma sistemi çalışmaya devam ettirilecek.

Kirli hava çıkışının yapıldığı yerlerden insan geçişi engellenecek.

AVM’de teknik olarak gerekli olan asgari hava sirkülasyonu sağlanacak.

AVM’deki İş Yerlerine Yönelik Öneriler

İş yeri çalışanları maske takacak.

İş yeri girişinde ve kasalarda (ödeme noktalarında) el antiseptiği bulundurulacak. El antiseptiğinin doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilecek, üzerine ekleme yapılmadan, boşalanı yenisi ile değiştirilecek.

İş yeri içerisinde kalabalık oluşmasını engellemek için, dış kapıya içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı/engelleyici koyulacak. Bu, kapının her iki tarafından tutturularak asılabilecek basit bir kırmızı renkli kordon ya da şerit olabileceği gibi, kasa, plastik duba gibi bir blokaj materyali de olabilecek.

Müşterilerin iş yerine tek başlarına girmeleri sağlanacak.

İş yerine 8 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde müşteri alınacak (Ör. 32 metrekarelik bir dükkânda 2 çalışan varsa 2 de müşteri alınabilir).

İş yeri dışında da sosyal mesafenin korunmasını sağlamak üzere kalabalık oluşmasını engelleyecek önlemler alınacak. Gereken yerlerde zemine aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleri yerleştirilecek.

Giysi deneme kabinleri

Deneme kabinleri mümkün olduğu kadar kullanılmayacak, içeride kalma süresi sınırlandırılacak (10 dakikayı geçmemeli), maskeler çıkarılmayacak ve her müşteriden sonra kabin havalandırılarak sık kullanılan yüzeyler uygun şekilde temizlenecek. Kabinler kullanılmadığı zamanlarda kapı/perdeler açık bırakılarak, havalandırmanın sürdürülmesi sağlanacak. İkiden fazla deneme kabini olan iş yerlerinde deneme kabinleri birer atlayarak ve dönüşümlü kullanılacak (ör. ilk seferde 1,3,5, ikinci seferde 2,4,6 gibi).

Denenen ürünlere Ultraviyole ışınları uygulanmayacak. (Avrupa Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi tarafından önerilmeyen bu işlem insan sağlığına zararlı olabilir.)

Kozmetik ürünler ve parfümlerin deneme amacıyla kullanımı engellenecek.

Kasa önünde sıra beklerken durulması gereken yerlere, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleri yerleştirilecek.

Mümkün olduğunca nakit ödemeden kaçınılacak, kartla temassız ödeme tercih edilecek.

Mal Kabul Alanlarına Yönelik Öneriler

Genel olarak COVID-19 virüslerinin cansız yüzeylerde bulunabileceği gösterilmiş olmakla birlikte, hastalık oluşturacak miktarda bulunmaması nedeniyle paket veya kargo ile bulaş beklenmiyor. Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Hastalık Korunma ve Kontrol Merkezi gibi sağlık kuruluşlarının da bu konuda kısıtlaması bulunmuyor. Esas bulaş yolu virüsü taşıyan kişi ile yakın temas, bununla birlikte hasta kişinin solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunma ve sonrasında yüze dokunma ile bulaş ihtimali olduğundan el hijyenine dikkat edilecek.

Mal Kabul Bölümünde el antiseptiği bulundurulacak.

Mal kabulü yapılan yerlerde görevli personel dışındaki kişiler bulunmayacak.

Bu alanlarda çalışan personel sayısı mümkünse azaltılacak, personelin sosyal mesafe kuralına (en az 1 metre) uymaları sağlanacak.

Görevli personel maske takacak.

Mal Kabul Bölümünde kargo malzemeleri ve insanlar üzerine dezenfektan püskürtülmeyecek. Dünyadaki sağlık otoriteleri (Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi ve ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi) tarafından önerilmeyen bu işlem toksik etkileri nedeniyle insan sağlığına zararlı olabilir.

avm-gidahatti

Müşterilere Yönelik Öneriler

AVM içerisinde COVID-19 kapsamında alınan kurallara uyulacak.

Diğer müşteriler ve çalışanlar ile sosyal mesafe kurallarına (en az 1 metre, 3-4 adım) dikkat edilecek.

Tıbbi/bez maske kullanılacak.

AVM içerisinde bulunan berber veya güzellik salonlarını kullanacak kişiler, “Berber, Kuaför ve Güzellik Salonlarında Alınması Gereken Önlemler” kapsamındaki kurallara uyacaklar.

İş yeri içinde mecbur kalmadıkça yüzeylere dokunulmayacak, dokunulduğunda eller su ve sabunla yıkanacak, su ve sabuna ulaşılamıyorsa el antiseptiği kullanılacak.

Sık dokunulması mümkün olan yüzeylere dokunmak gerekirse, sonrasında eller su ve sabunla yıkanacak ya da el antiseptiği kullanılacak.

Personeli Korumaya Yönelik Önlemler

COVID-19 belirtileri gösteren (ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olan), COVID-19 tanısı alan ya da COVID-19 temaslı olan personel en az 14 gün çalıştırılmayacak.

Çalışan personel içerisinde ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olanlara tıbbi maske takılarak izole edilecek, ilgili sağlık birimine yönlendirilecek.

Personel vardiyalı çalıştırılarak çalışma ortamında aynı anda az sayıda personelin bulunması sağlanacak.

Çalışan personelin tümünün kuralına uygun tıbbi maske takması, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirmesi sağlanacak.

Personelin dinlenme alanlarında en az 1 metrelik sosyal mesafenin korunması ve maske takılmasının sürdürülmesi sağlanacak. Personelin yemekleri kumanya şeklinde verilecek, AVM yönetimi bunu organize edecek.

Yemekler toplu halde yenilmeyecek, yemek yerken ya da çay/kahve içilirken, maske çıkarılacağı için kişiler arası en az 1 metre sosyal mesafenin korunması sağlanacak.

Çalışan personelin el hijyenine dikkat etmeleri sağlanacak. El hijyenini sağlamak için, eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanacak veya el antiseptiği kullanılacak.

avm-gidahatti

Güvenlik Görevlilerini Korumaya Yönelik Önlemler

COVID-19 açısından düşük ve orta riskli alanlarda çalışan AVM güvenlik görevlileri için;

1. Bir metreden uzak temas (Düşük riskli çalışma alanı)

Güvenlik görevlilerinin yüz yüze temas olasılığını azaltmak için camlı kabinlerde bulunacaklar, böyle bir imkan yoksa, kuruma giriş yapanlarla güvenlik görevlileri arasında en az 1 metre mesafeyi sağlayacak şekilde düzenleme yapılacak. 1 metreden uzak durulacaksa sadece tıbbi maske yeterli olacak.

2. Bir metreden yakın temas (Orta riskli çalışma alanı)

Üst araması yapılacaksa 1 metreden yakın temas olasılığı olduğundan, kişisel koruyucu ekipmanları kullanması sağlanacak. Tıbbi maske ve gözlük/yüz koruyucu kullanılacak. Vücut salgılarıyla gözle görülür bir kirlenme olasılığı yoksa eldiven kullanılmayacak. El hijyeni sağlanacak.

Kişisel koruyucu ekipmanın uygun kullanımı konusunda eğitim verilecek.

Ekipmanlar, görevlinin aktif olarak görevini yaptığı süre boyunca kesintisiz olarak kullanılacak, maskeler nemlendikçe ve kirlendikçe yenileri ile değiştirilecek.

Eldivenin doğru kullanılması sağlanacak. Değiştirilmeyen eldivenler mikrobik kirlenmeye yol açacağından çevreye dokunmamaya ve el hijyenine özen gösterilecek.

Görevlinin dinlenmek üzere yerinden ayrılması halinde (çay, yemek vb.) kullanılan maske ve eldiven çıkartılacak ve uygun şekilde çift poşetlenerek atılacak. Gözlük/yüz koruyucu bir sonraki kullanıma hazırlık için %70’lik alkolle temizlenecek.

Görev yerine dönülürken yeni maske ve eldiven kullanılacak.

Ortam Temizliği, Dezenfeksiyonu ve Havalandırma

İş yeri temizliği günlük olarak yapılarak, havalandırılacak. Sık kullanılan alanlar daha sık temizlenerek havalandırılacak.

İş yerlerinin temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri gibi) temizliğine dikkat edilecek. Bu amaçla, su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) sodyum hipoklorit içeren çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılabilecek. Tuvalet temizliği için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılacak.

Klor bileşiklerinin uygun olmadığı bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri %70’lik alkolle silinerek dezenfeksiyon sağlanacak.

Çalışma tezgâhları düzenli olarak temizlenecek ve %70’lik alkol ile dezenfekte edilecek.

Müşteriler ödeme terminalini kullanır ve dokunurlarsa hemen sonrasında %70’lik alkol ile temizlenecek.

Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanacak.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.