Gıda Hattı

Sağlık Bakanlığı açıkladı: Gıda sektörü çalışanları ikinci aşamada aşılanacak

14 Ocak 2021, 14:02
Paylaş
Sağlık Bakanlığı açıkladı: Gıda sektörü çalışanları ikinci aşamada aşılanacak

Sağlık çalışanları ile başlanan Covid-19 aşılama takvimi kapsamında, öncelikli meslek grupları Sağlık Bakanlığı tarafından belirlendi. İkinci aşamada aşılama yapılacak “hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörler” arasında gıda sektörü de yer alıyor. Bu kapsamda, fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri çalışanları ile ambalajlanmış su üreticileri vb. aşılanacak.

Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanları ile başlayan Covid-19 aşılama takvimi kapsamında meslek gruplarına göre öncelikli aşılama yapılacak sektörleri de belirledi. Söz konusu meslek gruplarını içeren liste, Bakanlığın covid19asi.saglik.gov.tr adresinde kamuoyuna açıklandı.

Aşı uygulanacak gruplar nasıl belirlendi?

Listeye ilişkin açıklamada, “Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar belirlenmiş olup bu gruplara sırasıyla uygulanacaktır” ifadelerine yer verildi.

Gıda sektörü çalışanları ikinci aşamada aşılanacak

Buna göre, 1. aşamada Sağlık Kurumunda Çalışanlar, yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ve çalışanlar ve 65 yaş üstü bireyler aşılanacak.

İkinci aşamada ise hizmetin sürdürülmesi için öncelikli olan sektörler ve 50-64 yaş arası bireyler aşı olacak. Hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörler, listede şöyle sıralandı:

“Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kritik Görevlerdeki kişiler, Zabıta-özel güvenlik, Adalet Bakanlığı,  Cezaevleri, Eğitim Sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), GIDA SEKTÖRÜ (SGK Kayıtlarına göre) ÇALIŞANLARI (Fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.) Taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.