AramaArama
Gıda Hattı

Sağlık Bakanı yeterli aşı temin edemedi, Parlamento görevden aldı!

19 Mayıs 2021, 13:14
Paylaş
Sağlık Bakanı yeterli aşı temin edemedi, Parlamento görevden aldı!

Yeterli miktarda Covid-19 aşısı temin etmediği gerekçesiyle Başbakanın istifasını istediği Ukrayna Sağlık Bakanı Maksym Stepanov, parlamento tarafından görevden alındı. Stepanov, Çin aşıları ve sağlık personeli için koruyucu ekipman alımında yüksek fiyat ödemekle suçlanıyordu.

Ukrayna Sağlık Bakanı Maksym Stepanov, korona virüs aşısı temininin yetersiz kaldığı gerekçesiyle Ukrayna parlamentosu tarafından görevden alındı.

Başbakan istifasını istedi, Bakan direndi!

Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal, ülkeye bugüne kadar 2.2 milyona yakın doz aşının geldiğini, aşı bulma sürecini etkili yönetemediğini belirterek Sağlık Bakanı Stepanov'dan istifasını istedi. Kendisine yönelik eleştirileri kabul etmeyen Stepanov ise istifa etmeyi reddetti.

Bunun üzerine Stepanov'u görevden almak için parlamentoda oylama yapıldı. 14 aydır Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Maksym Stepanov, 292 milletvekilinin oyuyla görevden alındı.

"Koronavirüsle mücadele paralarıyla yol yaptılar"

Bakanlık koltuğunu kaybeden Stepanov, bir süredir muhalefet partileri tarafından Çin aşıları ve sağlık personeli için koruyucu kıyafet alımında oldukça yüksek fiyat ödemekle suçlanıyordu.

Ülkede korona virüsle mücadelede rol alan hayır kurumları da ağır hastalar için solunum cihazı yetersizliği nedeniyle Stepanov'u kınarken, Ukrayna hükümeti ikinci dalga için gerekli hazırlıkları yapmamakla eleştirmişti. Hayır kurumlarına göre Covid-19 ile mücadele için ayrılan paraların bir kısmı yol yapımına harcandı.

İki bakan daha istifa etti

Stepanov'un görevden alındığı gün Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Igor Petraszko ile Altyapı Bakanı Wladyslaw Krikliy de Başbakan Şmihal'in isteği üzerine istifalarını sundu.

44 milyonu aşkın nüfuslu Ukrayna'da bugüne kadar 2 milyon 165 bin 233 korona virüs vakası görülürken, 48 bin 696 kişi hayatını kaybetti. 24 Şubat'ta korona virüse karşı aşılama işlemine başlanan ülkede şu ana kadar 950 bin kişi birinci doz, yaklaşık 27 bin kişiye ise ikinci doz aşı yapıldığı bildirildi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.