Gıda Hattı

Sağlık Bakanı Koca’dan yerli aşı sözü!

20 Mart 2019, 22:37
Paylaş
Sağlık Bakanı Koca’dan yerli aşı sözü!

Yerli aşı çalışmaları kapsamında Sağlık Bakanlığı ekiplerinin araştırma ve görüşmeler yapmak üzere Küba ve Güney Kore’de olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “2023 sonuna kadar aşıyı yerlileştireceğiz” dedi.

İstanbul’da farklı ilçelerde sağlık tesislerinin açılışını gerçekleştiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı konuşmada, önümüzdeki dönemde sağlıkta yerlileşmenin artacağını söyledi.

Fahrettin Koca: “Vatandaşımızın cebinden paranın daha az çıkması gayretindeyiz”

Bundan böyle, özellikli ve nitelikli hizmetlerin yapılabilir olduğu, üniversitelerle iş birliklerinin yapıldığı, mükemmeliyet merkezlerin olduğu hastanelerin adının Şehir Hastaneleri olacağını vurgulayan Koca, şöyle devam etti:

“Çok önemsediğimiz, giderek kapsayıcılığını genişlettiğimiz, dünyada benzeri olmayan bir geri ödeme sistemine sahibiz. Her geçen gün vatandaşımızın cebinden paranın daha az çıkması gayret içerisinde olduğumuzu söylemek istiyorum. Bu noktadaki çabalarımız, katılım ve benzeri adlar altında alınan ücretlerinde giderek azaldığı, kapsayıcılığın genişlediği bir geri ödeme sistemini hedefliyoruz.

Sağlıkta çok önemsediğimiz dışa bağımlılığımızın, ilaçta, malzemede, cihazda ve aşıda yüksek olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki dönem, yerlileşme ve millileşme anlamında çok önemsediğimiz bir dönem olacak.”

“2023 sonuna kadar aşıyı yerlileştirme noktasında kararlıyız”

Yeni dönemde ilaç, malzeme, cihaz ve aşı konusunda dışa bağımlılığı azaltacaklarını kaydeden Fahrettin Koca, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte özellikle yerlileşmeyi ve millileşmeyi de çok önemsiyoruz. Dışa bağımlılığımızın yüksek olduğu ilaç, malzeme, cihaz ve aşı konusunda, özellikle 2023 sonuna kadar aşıyı yerlileştirme noktasında kararlıyız. Aşıyla ilgili bir ekip iki hafta önce Küba’ya gitmişti. Şu an yine geniş bir ekibimiz Güney Kore’de araştırma, çalışma ve görüşmeleri yapmak üzere orada. Biz bu noktada özellikle aşıyı devlet eliyle güvenilir şekilde, maliyetini önemsemeden mutlak yerlileştirmeyi ve millileştirmeyi hedefliyoruz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.