AramaArama
Gıda Hattı

Sağlık Bakanı Koca’dan rakamlarla çocuklarda obezite riski!

16 Haziran 2019, 12:15
Paylaş
Sağlık Bakanı Koca’dan rakamlarla çocuklarda obezite riski!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çocuklarda da giderek artan obezite riskine dikkat çekti, öğrencilere yaz tatili için sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konusunda önerilerde bulundu. Ülkemizde ilkokul çocuklarında yüzde 10 olan şişmanlık oranı, ortaokullarda bu oranı da aşmış durumda… Fazla kiloluluk oranı ise yüzde 20’ye yaklaştı.

Türkiye genelinde 18 milyon öğrenci Cuma günü karne alarak yaz tatiline başlarken, çocuklarda obezite riskinin arttığına dikkat çeken Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, öğrenciler için yaz tatilinde sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konusunda uyarılarında bulundu.

Koca, twitter hesabından yaptığı “Öğrencilerimize Sağlıklı Yaz Tatili Önerileri” başlıklı paylaşımında, “Çocuklarımıza sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarını kazandırmalıyız” mesajını verdi. İşte Koca’dan çocuklarda obezite uyarısı ile sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konularında öneriler:

Çocuklarda obezite riski

“Milyonlarca öğrencimiz karnesini aldı ve yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatili başladı. Çocuklarımız çok çalıştı, yoruldu; keyifli ve sağlıklı bir tatili hak etti. Onların fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimleri için tatil dönemleri de en az eğitim-öğretim dönemi kadar önemli. Çocuklarımıza sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığını kazandırmak ve bunu yaşam biçimi haline getirmeleri için onları teşvik etmek hepimizin görevi.

Ülkemizde ne yazık ki yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da obezite riski artıyor. İlkokul çocuklarında şişmanlık oranı yüzde 10, fazla kiloluluk oranı ise yüzde 15 seviyelerinde. Ortaokullarda şişmanlık yüzde 10’u aşmış, fazla kiloluluk yüzde 20’ye yaklaşmış, lise öğrencilerinde ise şişmanlık yüzde 6, fazla kiloluk yüzde 15 seviyelerine ulaşmış durumda.

Yeterli ve dengeli beslenme önerileri

Çocuklarımızın yeterli ve dengeli beslenmesi için öncelikle, besin çeşitliliğini artırmak ve mümkünse her öğünde farklı besin gruplarından tüketmelerini sağlamak gerekiyor. Meyve, sebze ve protein içeren besinler her gün tüketilmeli, besin değeri düşük ve enerji değeri yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketimi ise sınırlandırılmalı. Çocuk ve gençlerin özellikle kahvaltı öğününü atlamaması gerekiyor.

Süt ve süt ürünleri, çocuklar ve gençler için vazgeçilmez bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Gençlerde bu besinlerin tüketiminin azalmaya başlaması önemli bir sorun. 2017 yılında yaptığımız Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre günde 2-4 porsiyon olması gereken süt ve süt ürünleri tüketimi, 15-18 yaş arasındaki erkeklerde 1,5 porsiyon, kızlarda ise 1,2 porsiyon.

Sıcaklarda vücutta su kaybı daha da artıyor

Öte yandan, ülkemizde su tüketimi kızlarda 1 litre, erkeklerde ise 1,3 litre seviyelerinde. Çocuklarımızın su tüketimini ihmal etmemesini, günde 2-2,5 litre su tüketmesini öneriyoruz. Yaz Tatili boyunca sıcakların etkisiyle su kaybının artacağı da göz önünde tutulmalı. İçilen suyun güvenli ve temiz olmasına özen gösterilmeli. Ayrıca her çocuğun kendisine ait su kabı olmalı.

el-yikama-gidahatti

Hijyene dikkat!

 Çocuklarımızı hastalıklardan korumak için yemek yemeden önce ve sonra, tuvalete girdikten sonra, dışarıdan eve gelince ellerini uygun şekilde yıkamaları konusunda ısrarcı olmamız gerekiyor.

Faruk Koca: “Bisiklete binin, yürüyüş yapın!”

Yaz tatili, çocuklarımızın fiziksel aktivitelerinin artması için de önemli bir fırsat. Saatlerce bilgisayar veya televizyon başında oturan çocukların obeziteye daha yatkın olduklarını biliyoruz. Çocuklarımızın günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite (bisiklet, yürüyüş, vb.) yapması gerekiyor. Kemik ve kasların güçlenmesi için ise haftada en az üç gün yüksek şiddetli fiziksel aktiviteleri (koşu, ip atlama, futbol, basketbol, yüzme, vb.) öneriyoruz. Fiziksel aktivite aynı zamanda çocuklarımızın özgüvenini artırır, anksiyete ve depresyon ihtimalini azaltır.

Tüm çocuklarımıza ve velilerimize neşeli ve sağlıklı bir yaz tatili diliyorum.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.