Gıda Hattı

Sağlık Bakanı Koca’dan heyecan verici açıklama!

17 Eylül 2020, 02:39
Paylaş
Sağlık Bakanı Koca’dan heyecan verici açıklama!

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısından ardından düzenlediği basın toplantısına “Korona virüs salgını sonu yaklaşan bir salgındır. Bunun heyecan verici açıklamasını birazdan yapacağım” diyerek başlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığının izniyle Çin Sinovac aşısının Türkiye'deki ilk uygulamasına Hacettepe Üniversitesinde 3 gönüllü sağlık çalışanında başlandığını bildirdi. Koca, şu an için sokağa çıkma yasağının söz konusu olmadığını da açıkladı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

“Koronavirüs salgını, sonu yaklaşan bir salgındır”

“Korona virüs salgını sonu yaklaşan bir salgındır. Bunun heyecan verici açıklamasını birazdan yapacağım” diyen Bakan Koca, şu mesajları verdi:

“İlk döneme kıyasla sağlık çalışanlarımızın yükü 4-5 kat artmış durumda. Onların cephede sizin için göğüs göğüse çarpışan kişiler olduğunu bilin. Bu mücadelede onlara verebileceğiniz yegâne destek, kendinizi korumanızdır. Hastanelerimize, hastalığa yakalanmayarak güç katın.

HES mobil uygulamasının indirilmediği cep telefonu kalmamalıdır.

Çin Sinovac aşısı 3 gönüllü sağlık çalışanına uygulandı

Bilim dünyası aşı konusunda yıl sonuna dek sonuç alınacağına inanıyor.Faz 3 aşamasında 9 aşı var. İngiltere, Almanya, Çin ön uygulamaya geçti. Türkiye tedarik sürecini başlattı.

Sağlık Bakanlığının izniyle Çin Sinovac aşısının Türkiye’deki ilk uygulamasına Hacettepe Üniversitesinde, 3 gönüllü sağlık çalışanıyla bugün başlandı.

Faz-3 çalışmalarına başlanan aşılardan umutluyuz. 2 aşı yapılıyor, bir başlangıçta bir de 14'üncü gün olmak üzere, devamında da 28-29'uncu günde antikor gelişimi görülüyor. Dolayısıyla biz 1 ay sonra uygulanan bu aşının etkinliğini ve antikor geliştirebilirliğini görmüş olacağız.

Yerli aşı çalışmalarında da 2 aşı hayvan deneyleri aşamasına geldi ve önümüzdeki yıl bu aşının da önemli yol kat etmesini bekliyoruz.

“Şu an sokağa çıkma yasağı söz konusu değil”

Sonu görünen salgında son kritik ayları yaşıyor olabiliriz.

Dünya genelinde şu an için sokağa çıkma uygulamasına pek başvurulmuyor. Özellikle Türkiye için sokağa çıkma gibi bir yasağın şu an için söz konusu olmadığını ve Bilim Kurulu’nun da şu an böyle bir önerisinin olmadığını söyleyebilirim. Özellikle bizim, sonuç alabilmemiz insandan insana geçen bu virüsün temasla geçtiği için maske ve mesafenin önemini her zaman için söylüyoruz. Ama bu bulaşın önlenmesinin en kestirme yolu mesafe ve maske. Yani maske ve mesafe son derece basit iki uygulama. Bununla da sonuç aldığımızı biliyoruz. Onunla ilgili yoğunlaşmanın azalması ile ilgili, yer yer İl Hıfzıssıhha Kurullarımız kararlar alıyor. Bunu da zaten görebiliyoruz. Hem esnek çalışma uygulamaları hem toplu taşıma araçlarındaki düzenlemelerde bu görülüyor.

“Ortalama 10 kişiden 8’i belirti vermiyor”

Biz pozitif olan vakanın evine araçla bırakılmasını organize ediyoruz.

Bilim Kurulu semptomu olmayan temaslının izole olmasını, temastan sonraki 7 veya 8'inci günde semptomu olmayan temaslıdan numune alınmasını önderdi.

Dünyada ortalama 10 kişiden 8'i belirti vermiyor.

Bizim daha çok hastane yükünü gündemimize almamız gerekiyor. Ağır vaka sayımız her geçen gün artıyor.

Vefat açısından verdiğimiz tabloda bir yanlışlık kesinlikle söz konusu değil.

Ankara ve İstanbul’da doluluk oranları

10 gün içinde stabilleşen Ankara'nın durumunun aşağı doğru düşeceğini söyleyebilirim.

Yoğun bakım yatak doluluk oranımız bütün Türkiye ortalaması olarak, yer yer bazı illerde bu oranlar farklı olabilir, yüzde 66,3. Ventilatör, yani solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 33,6.

Ankara'ya baktığımızda yatak doluluk oranı yüzde 52,9, yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 64,8, ventilatör doluluk oranı ise yüzde 28,1.

İstanbul'da yatak doluluk oranı yüzde 55,3 , yoğun bakım yatak doluluk oranı 60,2, ventilatör doluluk oranı yüzde 36,9.

Okullarda 2 + 5 gün uygulaması

Okulların açılması ile ilgili Bilim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı ortak çalışma yaptı, 2 + 5 gün şeklinde bir uygulamaya geçilecek. Hastalığın yoğunluk durumuna göre İl Hıfzıssıhha Kurulları okula başlatmama konusunda karar alabilecekler. Ama şu an için böyle bir durum söz konusu değil. 3 hafta sonra salgının seyri ve bölgesel faktörler değerlendirilip kademeli geçiş olup olmayacağı belirlenecek.

grip-asisi-1-gidahatti“Grip aşısı belirlenen kişilere uygulanmalı”

Grip aşısında dünyada arz artışı yüzde 20’yi geçmedi. Bakanlık olarak geçen yıla oranla katlarca fazla grip aşısı temin etme konusunda çalışıyoruz. Bu aşının kimlere yapılması konusunda tespit yapıldığı an aşılamalar başlayacak. Zorunlu aşı yapılması gerekenler için herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak. Grip aşısının herkese uygulanmasına gerek yoktur.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.