AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Sağlık Bakanı Koca’dan endişe veren Delta varyantı açıklaması!

Sağlık Bakanı Koca’dan endişe veren Delta varyantı açıklaması!
24 Haziran 2021, 00:32

82’si İstanbul’da olmak üzere toplam 16 ilde 134 vakada delta varyantı görüldüğünü, Delta Plus’a ise rastlanmadığını bildiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ülkede çok ciddi bir oranın olmadığını biliyoruz ama her geçen gün artabileceğinden endişe ediyoruz” dedi. Koca, Cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış herkese aşı randevularının açılacağını da kaydetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Kalp krizinden ölümler yüzde 10’dan fazla arttı

Koronavirüs salgını dönemini 4 bölüm halinde ayrıntılı olarak anlatan Koca, “Aşılama programının başladığı dördüncü aşama, salgının gerileyip insanlığın ve bilimin kazanmaya başladığı aşama. Şu an bu aşamadayız ve salgının kısa sürede son bulacağına inancım tam” dedi. Salgın süresince salgından yaklaşık 50 bin insanımızı kaybettiğimize vurgu yapan Koca, şöyle devam etti”

“Salgın sebebiyle ertelenen sağlık hizmetleri sebebiyle yaşadığımız kayıp ise bundan çok daha büyük. Örneğin, kalp krizi teşhisleri salgın döneminde yüzde 56 azalmasına rağmen, kalp krizine bağlı ölümler yüzde 10'dan fazla artış gösterdi. Bu durumun temel sebebi salgın dışında sağlık hizmetine ulaşımın yavaşlaması ya da salgın dışındaki sebeplerden hastanelere gitmekten imtina edilmesidir. Covid-19 ölümlerini DSÖ'nün belirlediği kriterlere göre tespit edip 50 bin kaybımız var derken, en az bir bu kadar vatandaşımızı daha kaybettik.

“Gelecek 3 yılda mevcut ölümlerin 3-4 katı kadar kayıp bekleniyor”

Dünyada da bu durum farklı seyretmedi. Bugün küresel ölçekte en az 3.9 milyon insan Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti. Ancak doğrulanmamış vakalar ve dolaylı nedenlerle 10 milyonun üzerinde ölüm de Covid-19 ve onun yıkıcı etkisi olduğu değerlendiriliyor. Üzücü olan, hastalığı geçirmiş kişilerde hastalığın bıraktığı etkiler ile neyin beklediği konusudur. Gelecek 3 yıl boyunca hastalığı geçirmiş kişilerde ne tür yan rahatsızlıklar çıkacağı tespit edilemese de mevcut ölümlerin 3-4 katı kadar daha kayıp beklendiği belirtilmektedir. Bu son derece hazin vahim bir tablo ve beklentidir. Öyle görünüyor ki gelecek 3 yıl bu hasarı telafi etmekle geçecek.”

Cuma’dan itibaren 18 yaşından gün almış herkese aşı randevusu açılacak

Aşılama çalışmalarına da değinen Sağlık Bakanı Koca, “Özellikle şu dönemde hızla 18 yaş ve üzeri olan vatandaşımızı aşılamak istiyoruz. Aşılama yaşı 25’e kadar inmiş oldu. Cuma günü itibarıyla 18 yaşından gün almış olan bütün vatandaşlarımızı tanımlamış olacağız. Yani Cuma’dan itibaren 18 yaşından gün almış olan herkes randevu alabilir olacak. Bizim hedefimiz 18 yaş üstü aşılanabilir olma durumu olan, yani hastalığı geçirenleri düşündüğümüzde 55 milyona yakın vatandaşımız olduğunu, 55 milyona yakın vatandaşımızı da Kurban Bayramı'na kadar en az yüzde 70'inin en az bir doz aşılanmış olmasını sağlamak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“Her iki türdeki aşının yan etkisi de 24 saatten çok uzun sürmüyor”

Türkiye’de kullanılan aşılar ile ilgili şuana kadar ciddi düzeyde yan etki oluşmadığını belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da, aşıların yan etkileri ile ilgili şöyle konuştu:

“Aşılardan sonra gördüğümüz yan etkileri şöyle söylememiz lazım; bir tanesi aşının yapıldığı yerdeki yan etkiler, şişlik, kızarıklık, ağrı gibi. Her iki türdeki aşının yan etkisi de 24 saatten çok uzun sürmüyor. Aşı olan 100 kişiden 8'inde 2 gün kadar kolda ağrının devam ettiğini görüyoruz. Tüm vücudu etkileyen kas ağrısı, yorgunluk, halsizlik gibi etkiler de görülebiliyor. Aşı olanların yüzde 10 ila 15'inde görülen etkiler bunlar. Bunların hiçbiri kalıcı değil. Bu etkiler arasında baş ağrısı, çok nadiren 3 gün kadar sürüyor. Bin ila 1.200 kişiden 1-2 kişide, 24 saat kadar kendini ciddi şekilde halsiz ve yorgun hissedip evden çıkmama isteği olabildiğini biliyoruz. Dünyada kullanılan diğer aşılarda bunlardan daha ciddi etkiler var. Ülkemizde kullanımdaki aşılarda şu anki verilerimiz bunlar.”

“Yerli aşıyı en kısa sürede Türk ve dünya tıbbına kazandırma çabasında olacağız”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal ise yerli aşı çalışmalarındaki son durumu aktardı. Ünal, “Eylül 2020 tarihinde Türkiye Sinovac aşısının FAZ-3 çalışmasına başlamıştı. 23 Aralık'taki ön değerlendirmeden sonra Türkiye’de Acil Kullanım Onayı (AKO) verilmesi sayesinde aşı uygulanmaya başladı. Takiben bitirilen çalışma sonuçlandırıldı. Bu çalışma beklendiği şekilde dünyanın önemli tıp dergilerinden Lancet'te yayına kabul edildi ve önümüzdeki hafta yayınlanacak. Kendi yerli aşımızın Faz-3 çalışmaları ile de uğraşıyoruz. Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde Prof. Dr. Aykut Özdarendeli tarafından daha salgının başlarında Türkiye’de izole edilmiş bir suştan geliştirilmiş bir inaktif aşı mevcut idi. Bunun Faz-1 ve Faz-2 çalışmaları başarı ile tamamlandı, Faz-3 çalışmaları başladı. Hazırlıklarımızı bitirdik, etik kurul onayı alındı. Cumhurbaşkanımızın isimlendirmesiyle “TURKOVAC” Faz-3 çalışmasına başladı. En kısa sürede bitirip Türk ve dünya tıbbına kazandırma çabasında olacağız” diye konuştu.

TURKOVAC’ın Faz-3 çalışmaları, plasebo yerine Sinovac aşısıyla yapılacak

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca, yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC’ın Faz-3 çalışmasının 40 bin 800 kişi üzerinde yapılacağını belirterek, “Plasebo yerine kıyaslamalı olarak Sinovac'la birlikte yapılıyor olacak. Bununla ilgili izinler alındı ve zaten o çerçevede etik kurul onayını vermiş oldu. Ayrıca Macaristan, Azerbaycan, Kırgızistan'da da Faz-3 çalışması yapılmış olacak. Biz ilave birkaç ülkeyi daha çalışmaya katmaya çalışıyoruz, görüşmeler devam ediyor. 29 merkezde 40 bin 800 kişi üzerinde yapılacak” açıklamasında bulundu.

Delta varyantı 134 vakada görüldü, Delta Plus’a rastlanmadı

Türkiye’de de görülen Delta varyantının sorulması üzerine de Koca, şu bilgileri paylaştı:

“Delta plus ile ilgili ülkemizde görüldüğünü bilmiyoruz, tespit etmedik. Delta varyantıyla ilgili ülkemizde tespit edilen 134 vakamız oldu. 134 vakanın 82'si İstanbul'da, Düzce'de 18, Van'da 8, Ankara'da 4, İzmir'de 3, diğer illerimizde de 1-2 şeklinde olmak üzere toplam 16 ilimizde görüldü. Ülkede çok ciddi bir oranın olmadığını biliyoruz ama her geçen gün artabileceğinden endişe ediyoruz. Aşıların bu varyanta da etkili olduğunu biliyoruz. 2 dozla Delta varyantına daha güçlü etkinin olduğunu da biliyoruz. Önümüzdeki süreçte 18 yaşa kadar indiğimiz bu dönemde, aşının tedariki ile birlikte yine Bilim Kurulu’nda değerlendirerek 6 haftalık süreyi daha erkene 4 haftaya da çekebiliriz. Önümüzdeki haftalar bunu netleştirmiş olur” şeklinde konuştu.

Şu ana kadar Türkiye’ye ulaşan toplam aşı miktarı hakkında da bilgiler veren Bakan Koca, “Nisan ayı sonuna kadar Sinovac aşısının 100 milyon dozu gelmesi gerekiyordu. Şu ana kadar gelen aşı miktarı 34 milyon oldu. BionTech 4,5 milyon doz aşımız gelmişti Mart sonuna kadar. Haziran’da 30 milyon doz aşının gelmesi şeklinde sözleşme yapmıştık, Eylül sonuyla toplam 120 milyon. Bu 30 milyondan 20 milyonu şu ana kadar gelmiş oldu. Pazartesi ve Salı 5 milyon daha gelmiş olacak. Belki 30 milyona tamamlanması, Temmuz’un ilk 3-4 günü içerisinde olabilir. Ayrıca, 400 bin doz Sputnik V aşısı geldi, testleri yapılıyor” diye konuştu.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.