Gıda Hattı

Sağlık Bakanı Koca’dan çok önemli açıklama! Kaç ilaçta sıkıntı bitiyor?

5 Şubat 2019, 16:59
Paylaş
Sağlık Bakanı Koca’dan çok önemli açıklama! Kaç ilaçta sıkıntı bitiyor?

Bu hafta itibariyle 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısının son bulacağı müjdesini veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kimsenin ilaç tedarik zincirini bozup hastalarımızı mağdur etmesine izin verilmeyecek, gereken yapılacaktır. Bakanlığımız ithal ilaçların yerli üretimi konusundaki çalışmalarını da kararlılıkla sürdürmektedir” dedi

Piyasada bazı ilaçlarda sıkıntı yaşanması üzerine ilaç tedariki konusunda yazılı bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaç fiyatlarının belirlenmesinde referans alınan sabit avro kuru güncellemesinin, tebliğ gereği bu yıl da Şubat ayında yapılacağını bildirdi.

Piyasaya arz edilen ilaç miktarında artış var

Bakan Koca yapılan incelemelerin, piyasaya arz edilen ilaç miktarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış olduğunu gösterdiğini ve ürün arzındaki bu artışa rağmen bazı üretici, ecza deposu ve eczanelerin fiyat artışı beklentisiyle stok eğilimine girdiğinin tespit edildiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığının bu süreçte ilaç tedarik sıkıntısı yaşanmaması için denetimleri sıklaştırdığını ve hayati ilaçlarda fiyat artırımı dahil olmak üzere gerekli tüm önlemleri aldığına dikkat çeken Koca, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

41 ilaçtaki sıkıntı bu hafta sona erecek

“Son bir haftada 81 ilde 900 personelimizle üretici, ecza deposu ve eczanelerde yapılan ilk denetimler neticesinde değişik miktarlarda para cezası kesilmiştir. İdari para cezalarına ek olarak kapatma dahil her türlü önlemi devreye almış bulunuyoruz. Kimsenin ilaç tedarik zincirini bozup hastalarımızı mağdur etmesine izin verilmeyecek, gereken yapılacaktır.

İlaç Takip Sistemi (İTS) üzerinden üretici, depo, eczane arasındaki ilaç akışı an be an takip edilmektedir. İTS üzerinden yapılan incelemeler sonucunda üretici seviyesinde sorun yaşandığı tespit edilen 41 kalem ilaca geçen hafta Fiyat Değerlendirme Komisyonumuz (FDK) tarafından fiyat artışı verilmiştir. Fiyat güncellemesi yapılan ilaçlar arasında göz damlaları, kanser ilaçları, tansiyon ilaçları, grip ilaçları, çocukların da kullandığı antibiyotikler ve bağırsak hastalıklarında kullanılan ilaçlar bulunmaktadır. Bu hafta itibariyle bu 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısı son bulacaktır.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.