Gıda Hattı

Sağlık Bakanı Koca: “Ülkemizde Omicron’a rastlanmadı, yeni tedbirlere gerek yok”

2 Aralık 2021, 00:16
Paylaş
Sağlık Bakanı Koca: “Ülkemizde Omicron’a rastlanmadı, yeni tedbirlere gerek yok”

Pandemide yeni varyantlar çıkmasının beklenen bir durum olduğunun altını çizen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu ana kadar ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır. Yeni tedbirler alınmasını gerektiren bir durum yok” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, online olarak gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yazılı bir açıklama yaptı.

“Yeni varyantların çıkması beklenen bir durum”

Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron varyantı, aşı programı, salgının seyri ve Turkovac gündemi ile yapılan toplantıda ele alınan sonuçlara ilişkin açıklamasında, yeni varyantların çıkmasının beklenen bir durum olduğunu, endişe verici bir gelişme olmadığını vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

“Bilim Kurulumuz, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz ve izlem merkezimizin titizlikle takip ettiği konulardan biri yeni varyantlar ve bunların salgının seyrine etkileridir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin takdir edilmesi gereken bir tarama alt yapısı ile yeni varyantı tespit ederek kamuoyu ile paylaşması son derece değerlidir. Yeni varyantın virüsün birden fazla gen bölgesinde mutasyona uğradığı anlaşılmıştır. Ön bilgilere göre Omicron varyantı daha hızlı bulaşmaktadır. Ancak daha çok hasta edici özellikte olduğunu gösteren bir bulgu yoktur. Mutasyonlar RNA virüsleri için beklenen bir durum olmakla birlikte virüsün güçlenmesi de yok olması da mutasyonlar ile gerçekleşmektedir. Ümit ederiz ki, bu mutasyon virüsün bir daha geri dönmemek üzere kaybolacağının işaretidir.

“Ülkemizde Omicron varyantına rastlanmadı, tedbir alınmasını gerektiren bir durum yok ”

Omicron varyantı sebebiyle referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama çalışmaları artırılmıştır. 17 bölge laboratuvarımızda elde edilen veriler, Ankara merkez referans laboratuvarımızda gen sekanslama yöntemi ile analiz edilmektedir. Şu ana kadar ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır. Bununla birlikte dünyada varyantın tespit edilmesini takiben ülkemizde hızla tedbir alınmış ve belirlenen ülkelerden doğrudan ya da temaslı yolcuların ülkemize giriş yapması geçici olarak durdurulmuştur. Şu an için yeni tedbirler alınmasını gerektiren bir durum yoktur. Süreç hassasiyetle izlenmektedir.

“Aşıların kullanılması, yeni varyanta karşı da etkili olabilecek”

Yeni varyanta karşı aşıların etkililiği ile ilgili de değerlendirme yapılmıştır. Ülkemizde, aşıların karma olarak kullanıldığı da dikkate alındığında, önemli bazı avantajlarımız vardır. Literatürdeki yeni çalışmalar ve bakanlığımızın topladığı gerçek hayat verileri karma aşı kullanımının korumada üstünlük sağladığını ortaya koymaktadır. Mevcut aşıların sürelerine riayet edilerek kullanılması yeni varyanta karşı da etkili olabilecektir. Mevcut durum değerlendirildiğinde aşıların etkisini kısıtlayan bir durum öne çıkmamaktadır. Vatandaşlarımızın aşılarını tamamlaması son derece önemlidir.

“En güçlü tedbirlerimiz hala mesafe ve maske kullanımı”

Omicron varyantının bilinmeyen yönlerine karşı ise halen en güçlü tedbirlerimiz mesafe ve maske kullanımıdır. Kış mevsimi ile birlikte kapalı ortamlarda geçirilen süre artmıştır. Sağlığımız için zorunlu olmadıkça havalandırması sınırlı, kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

Yerli aşımız Turkovac acil kullanım onayı için uluslararası tanınırlığı olan, regülasyon otoritesi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuza müracaat edilmiştir. Kurumun ilgili uzmanları ve bilim insanlarından oluşan komisyonun değerlendirmesini en kısa sürede tamamlayarak, uygun görmesi halinde yıl bitmeden yerli aşımızın yaygın kullanıma gireceğini bir kez daha müjdelemek isterim.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.