Gıda Hattı

Sağlık Bakanı Koca: “Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti”

10 Eylül 2020, 13:12
Paylaş
Sağlık Bakanı Koca: “Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mart ayından beri büyük bir mücadele verdikleri koronavirüs salgınında ülke genelindeki hasta sayısında tekrar artış yaşandığını belirterek, “Bazı illerimizde hasta sayıları sabit kalıp düşerken, daha önce salgının kontrol altında olduğu bazı illerimizde ise istemediğimiz tablolara şahit oluyoruz” dedi.

Temaslarda bulunmak üzere gittiği Van’da, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’i ziyaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınında son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Koronavirüs salgınında hasta sayıları artışa geçti”

Koca, şu bilgileri paylaştı:

“Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir artış yaşanıyor. Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti. Ancak bu artış bildiğiniz gibi homojen bir dağılış göstermiyor. Bazı illerimizde hasta sayıları sabit kalıp düşerken daha önce salgının kontrol altında olduğu bazı illerimizde ise istemediğimiz tablolara şahit oluyoruz.

Geçen hafta Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin, Şanlıurfa ve Siirt illerimizle ilgili incelemelerde bulunduk. Bu 6 ilimizde birkaç hafta öncesine göre yüzde 30 ile 70'lere varan düşüşler gördük. Bu düşüşler bizleri memnun etmiştir. Ancak Van için aynı durum ne yazık ki mevcut değil. Van, son dönemde yüksek hasta artışlarını gördüğümüz illerden biri haline geldi. Van'daki hasta sayısı artışı son aya göre neredeyse 2 katına çıktı. Son haftaya baktığımızda ise bu artış yüzde 17 düzeylerinde. Van'da değil, genel olarak Orta ve Doğu Anadolu illerimizde sıkıntılarımız yer yer oldu. Valilerimizle, sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyon ile mücadelemizi sürdürüyoruz.”

"Yoğun bakımdaki hastaların çoğu 65 üstü vatandaşlarımız"

Türkiye’nin dünyada filyasyonu, temaslı takibini en iyi ve yaygın yapan ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı Koca, “Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş ağır hastaların ve vefatların artmasına neden oluyor. Van'da 65 yaş üstü nüfusumuz yüzde 4,2. Ne yazık ki 65 yaş üstü hasta oranımız yüzde 15,6. Yoğun bakımdaki hastaların çoğunu 65 üstü vatandaşlarımız oluşturuyor. Yaşlılarımızın, büyüklerimizin özellikle korunabilir olması son derece önemli. Gençlerimizin büyüklerle teması belirtisiz geçirdikleri için önlemek önemli. Pozitif ve temaslı olan kişilerin izolasyonunu da hassasiyetle yapmamız gerektiği anlaşılıyor. Unutulan tedbirler hepimize acılar yaşatıyor. Temizlik, maske ve mesafeden taviz veren her ilimizde maalesef bu tabloları görüyoruz. Bu nedenle Van başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşehrilerimizi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya davet ediyorum” dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.