Gıda Hattı

Sağlık Bakanı Koca, kızamık vakalarındaki artış için ne dedi?

21 Şubat 2019, 23:40
Paylaş
Sağlık Bakanı Koca, kızamık vakalarındaki artış için ne dedi?

Kızamık hastalığının dünyada artış gösterdiğinin altını çizen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Avrupa bölgesinde kızamığın görülme sıklığı yüzde 15 artış göstermesine rağmen, ülkemizdeki kızamık vakaları Avrupa'ya oranla yüzde 1'in altında kalmıştır” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Ankara’daki İl Sağlık Müdürleri toplantısının ardından son dönemdeki kızamık vakasındaki artışlara ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Kızamık salgınından ciddi etkilenmedik”

Dünyada son yıllarda kızamık vakalarında ciddi artışlar olduğuna vurgu yapan Koca, bu yıl ise özellikle Avrupa’da, Kuzey Amerika’da ve Asya’da artışların daha yoğun olarak görüldüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“Bölgemizde bu salgının varlığı sebebiyle de yakından takip ediyoruz. Özellikle Avrupa bölgesinde geçen yıl toplam kızamık vakası 82.562 ve bir önceki yıla göre 15 kat, 2017’ye göre de 3 kat artış söz konusu. Buna rağmen ülkemizde bu oranda bir artış söz konusu olmadı. Yüzde 1’in altında olan bir artıştan bahsediyoruz.

Türkiye biliyorsunuz, doğu ile batı arasında bir geçiş noktasında. Etrafımızda ve Avrupa’daki bu yaygınlığa rağmen kızamık vaka sayısı daha az oranda oldu. Bu anlamda ciddi bir etkilenmemiz söz konusu olmadı.”

Koca’dan “Çocuklarınızı aşılatın” çağrısı

Kızamıkla ilgili koruyucu hekimlik uygulamaları kapsamında 2016’da yüzde 97, 2017’de yüzde 96, 2018’de de yüzde 96 oranında aşılama yapıldığını bildiren Fahrettin Koca, bu anlamda da bir sorun olmadığını kaydetti.

Kızamık hastalığına karşı bir bebeklik bir de ilkokul çağında aşılama yapıldığı bilgisini paylaşan Koca, “Birinci aşının koruyuculuğu yüksektir. İkinci aşılamanın da titrasyonu artırmak anlamında, koruyuculuğu sağlamak anlamında önemli olduğunu ve kızamıktan korunmanın yönteminin de aşılama olduğunu biliyoruz. Bu nedenle aşılarını yaptırmamış olan çocuklarımız varsa hassasiyetle özellikle yaptırmalarını önemsiyoruz” diye konuştu.

“Sağlık harcamalarının GSYH’deki oranı yüzde 4,5”

Sağlık Bakanı, kamuda israfı önlemek ve eldeki imkanların daha etkili kullanılması için 81 İlin Sağlık Müdürlerinin katıldığı “Verimlilik Artırma ve İsrafı Önlemeye Yönelik Değerlendirme” toplantısında da konuştu. Koca, “Türkiye’de gayrisafi yurt içi hasıladaki sağlık harcamamız yüzde 4,5 oranında. Oldukça düşük maliyetlerle bütün ilaçları, sağlık hizmeti, koruyucu hekimlik, şehir hastaneleri dâhil olmak üzere her türlü hizmetin karşılığı olarak bize yükü yüzde 4,5. Düşük maliyetlerle vatandaş memnuniyetini yüksek tutmayı başaran sağlık sistemimize yeni katacağımız hizmet modeliyle ülkemizi sağlık turizmi üssü haline getirmek zor değildir” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.