Gıda Hattı

Sağlık Bakanı Koca açıkladı. İşte ilaçta zam oranı!

13 Şubat 2019, 18:00
Paylaş
Sağlık Bakanı Koca açıkladı. İşte ilaçta zam oranı!

İlaçta zam oranı açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaçlarda zam oranının yüzde 26,4 olarak uygulanmasına karar verildiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sendika, dernek ve firma temsilcilerinden oluşan ilaç sektörü yetkilileriyle bir araya geldi.

Şubat ayında her yıl tebliğ gereği fiyat güncellemesi yapılması gerektiğini kaydeden Bakan Koca, ''Şubat ayının 15’ine kadar yapılması ve beş gün içinde de uygulanması şeklinde bir tebliğ var” ifadelerini kullandı.

İlaçta zam oranı

''Hem yerli hem global firmalarla bir araya gelerek, yarın için açıklanması gereken bir önceki yılın ortalama euro kurunun belli bir çarpanla çarpışmasıyla elde edilebilecek bir güncellemeyi aramızda konuştuk” diyen Koca, şöyle devam etti:

''Sektörle özellikle gelişimiz noktada, bu yıl için Şubat ayı 19’undan sonra uygulanmak üzere bir sabit oranda anlamış olduk. Bu oran bundan sonraki süreçte de özellikle ortalama euro kuru yüzde 70 ile çarpılarak elde edilen bir oran oluyordu. Bundan sonraki süreçte bunu yüzde 60 olarak uygulayıp, bu yıl ki zam oranının yüzde 26.4 olarak uygulanmasına karar vermiş olduk. Önümüzdeki dönemde bu oranların bundan sonraki süreçte uygulanabilirliğiyle, yabancı ve özellikle yerli üreticilerin bu oranı uygulama noktasında bir kararlılıkla öngörülebilir bir yatırım sürecine girmelerini arzu ettiğim için bu oranı özellikle verdik. Bu oranla ilgili önümüzdeki dönemde uygulama noktasında gayret içinde olacağız.''

''Bundan sonraki süreçte ilaç sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyoruz''

Yaşanan ilaç sıkıntısından sonra sahada denetimin arttığını açıklayan Sağlık Bakanı Koca, ''Vatandaşımızın son birkaç hafta yer yer ilaç sorunu yaşadığını biliyoruz. Bu çerçevede sahada 900 denetim elemanımız aktif devrede oldu. Bu denetimleri devam ettireceğiz. Bundan sonraki süreçte üretici arkadaşlarımızla görüşmelerimizde benzer ilaç sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyoruz'' şeklinde konuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.