Gıda Hattı

Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Çiçek aşısı geliştirilmesi gündemde!

25 Mayıs 2022, 20:28
Paylaş
Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Çiçek aşısı geliştirilmesi gündemde!

Türkiye'de bugüne kadar maymun çiçeği vakası görülmediğini ve hastalığın bir pandemiye sebep olacağını düşünmediğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Çiçek aşısının yüzde 80-85 etkili olduğunu biliyoruz. Bu noktada Bilim Kurulu ile geliştirme için neler yapılır, istişare halindeyiz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM'de gazetecilerin maymun çiçeği virüsüne ilişkin sorularını yanıtladı.

“Maymun çiçeği vakası olmadı”

Koca, “Yeni bir tedirginlik alanı oluşturmamalıyız. Türkiye'de Maymun Çiçeği vakası görülmedi. Maymun Çiçeği yeni bir Pandemiye yol açacak bir hastalık da değildir. Damlacık enfeksiyonu ile bulaşmaz. Maymun Çiçeği, yakın temas ve salgı ile bulaşır. Her ihtimale karşı önlemleri alıyoruz. Bu konuda gereksiz bir tedirginlik olmamalı. Bakanlığımız yakından takip etmekte” dedi.

“Çiçek aşısı için Bilim Kurulu ile istişare halindeyiz”

Maymun çiçeğinde çiçek aşısının etkili olup olmadığı sorusu üzerine Koca, “Çiçek aşısının yüzde 80-85 etkili olduğunu biliyoruz. Bu konuyla ilgili 1970’den beri geliştirilmiyor. ABD başta olmak üzere bazı ülkelerin canlı virüsü imha etmediğini görüyoruz. Biz de bu noktada Bilim Kurulu ile geliştirme için neler yapılır istişare halindeyiz. Dünyada canlı virüs aşısının imha edildiği dönem yaşanmışken gereği yapılmamıştır” ifadelerini kullandı.

Covid yoğun bakımlarında hasta olup olmadığı sorusuna da Bakan Koca, “Yoğun bakımdaki hasta sayısı düştü. Birçok ilimizde yoğun bakımın kapalı olduğunu söyleyelim” yanıtını verdi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.