Gıda Hattı

Sağlık Bakanı Koca, 9 il için “aşı ikna desteği” istedi

14 Kasım 2021, 20:24
Paylaş
Sağlık Bakanı Koca, 9 il için “aşı ikna desteği” istedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yüzde 65’in altında ikinci doz aşılama ile turuncu kategoride kalan Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt, Bitlis, Muş, Bingöl ve Ağrı’da aşılanma oranını yükseltmek için İkna Desteği istedi. Koca, “Aşıyı teşvik amacıyla tanıdıklarınızla irtibata geçin. Aşılanmanın artmasına, kararsızlığın aşılmasına yardımcı olun” çağrısı yaptı.

Sosyal medya hesabından günlük Covid-19 tablosunu düzenli olarak paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, iki gün üst üste aşılamada turuncu kategoride kalan dokuz ile dikkat çekti, ikna desteği istedi.

İkinci doz aşı oranı yüzde 65’den daha düşük 9 il kaldı

Koca, 13 Kasım’da yaptığı paylaşımda, “İkinci doz aşı oranı %65’ten düşük dokuz ilimiz kaldı: Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt, Bitlis, Muş, Bingöl, Ağrı. Sadece karar verilmesi aşı hizmeti almak için yeterlidir. Ekiplerimizle her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Yeter ki aşılanma oranımızı yükseltelim” ifadelerini kullandı.

Söz konusu 9 il için aşılama oranını artırmak için çağrısını 14 Kasım’da da sürdüren Bakan Koca, “Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt, Bitlis, Muş, Bingöl, Ağrı: Bu 9 ildeki aşılanma oranını yükseltmek için aşı olan herkesten İKNA DESTEĞİ istiyoruz. Aşıyı teşvik amacıyla tanıdıklarınızla irtibata geçin. Aşılanmanın artmasına, kararsızlığın aşılmasına yardımcı olun” mesajını verdi.

14 Kasım günlük Covid-19 tablosu

Bakan Koca’nın paylaştığı 14 Kasım Pazar gününe dair günlük Covid-19 tablosuna göre, son 24 saatte 346 bin 642 test yapıldı, 21 bin 624 yeni vaka tespit edildi. 189 kişi Covid-19’dan vefat ederken, 20 bin 550 kişi iyileşti.

En az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfusun oranı %79,95 iken, 1. Doz aşı yapılma oranı %89,94; 1, 2 ve 3. Doz aşı olanların sayısı 118 milyon 367 bin 35 olarak kayıtlara geçti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.