AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Sağlığı Artırmak için Fermente Gıdalar

Prof. Dr. Y. Birol Saygı

TÜM YAZILARI

Prof. Dr. Y. Birol Saygı

22 Mayıs 2021, 18:39

Fermente gıdalar konusundaki söylemler giderek artmaktadır. Ancak yaklaşık 10.000 yıldır bu gıdaların tadını çıkarıyoruz. İnsanlar onları korumak için başlangıçta yiyecekleri fermente ettiler...

Sağlığı Artırmak için Fermente Gıdalar - Prof. Dr. Y. Birol SAYGI

Bugün, sadece lezzetlerine katkıda bulunuyor. Yoğurt, kefir ve peynirler, mayalı ekmek, turşular ve kombucha gibi içecekler gibi ürünler.

Küçük Organizmalardan Büyük Artışlar

Fermente gıdalar tadı güzel olmasının yanı sıra belirli iyi bakteri ve maya türleri ile yüklüdür. Bunlar bazı yiyeceklerde doğal olarak bulunurlar. Diğerlerinin kendilerine eklenmiş kültürleri vardır. Bu yiyecekleri tüketmek, bağırsak sistemindeki iyi ve kötü bakterileri dengelemeye yardımcı olur. Bu, bilimin yeni ortaya çıkarmaya başladığı şekillerde genel sağlığı artırabilir. Pek çok çalışma küçük olup ancak sonuçlar umut vericidir.

Bağırsak Tepkiniz

Fermente gıdaların faydaları sindirim sisteminizde, yani bağırsaklarımızda başlar. Bağırsak, ruh hali ve davranıştan iştah ve kiloya kadar sağlığın birçok yönü üzerindeki güçlü etkisinden dolayı ikinci beyin olarak adlandırılır. Bağışıklık sistemini bile etkilemektedir. Bağırsakları fermente gıdalarla beslemek, bağırsak biyomu olarak bilinen bakterilerin daha iyi bir karışımını sağlamaya yardımcı olur. Bu, bağırsak sağlığını ve dolayısıyla bağırsağın desteklediği tüm vücut işlevlerini artırır.

Kan Şekerini Kontrol Altında Tutmak

Araştırmalar, yoğurdun kan şekerini düşürmekle bir bağlantısı olduğunu göstermektedir. Ayrıca metabolik sendromu ve bunun ciddi sonucu olan tip 2 diyabeti önlemeye yardımcı olabilir. En fazla fayda sağlamak için normal türe göre probiyotik bakımından zengin olan yoğurt seçilmelidir. Halihazırda şeker hastalığı varsa, birden fazla bakteri ve maya türü içeren yoğurt yemek, kan şekeri, kan basıncı ve kolesterol gibi tüm rakamların aynı hizada tutulmasına yardımcı olabilir.

Fermente Gıdalar Obezite ile Mücadele Etmektedir

Araştırmalar, zayıf insanların bağırsak biyomunun obezite hastalarından çok farklı olduğunu göstermektedir. Sağlıklı bir biyoma sahip olmak, obeziteyi önlemeye veya yönetmeye yardımcı olabilir. Yoğurt gibi fermente süt ürünleri sağlıklı bir biyom elde edilmesine ve kilo alımını önlenmesine yardımcı olabilir.

Yüksek Kan Basıncı için Yardım

Fermente yiyecekleri tüketerek yüksek tansiyon şansınızı düşürebilirsiniz. En iyi seçenekler kefir ve soya yiyecekleridir. Çok sayıda yararlı bakteri ve maya içeren fermente süt ürünleri de iyidir. Kan basıncını yükseltmekle bağlantısı olan bir enzimi bloke etmeye yardımcı olurlar. Kan basıncınız zaten yüksekse, düzenli olarak fermente yiyecekler tüketmek hem sistolik hem de diyastolik ölçümlerde birkaç noktayı azaltabilir.

Kalp Hastalığından Kurtulmak

Fermente gıdaların kalp hastalığından uzak durmanıza yardımcı olması mümkündür. Finlandiya'da yapılan bir araştırma, düşük yağlı fermente süt ürünleri tüketenlerin (%3,5'ten az yağlı) diğer süt ürünleri veya yüksek yağlı fermente gıdalar tüketenlere göre çok daha düşük riske sahip olduğu bulunmuştur.

Mesane Kanseri Riskini Düşürmek

Hollanda ve İsveç'te fermente süt ürünlerinden kalp faydaları bulan aynı çalışmalar, mesane kanseri için daha düşük bir riskle bir bağlantı olduğu da bildirilmiştir. Yine, bu faydalar normal süt ürünlerinde görülmemiştir.

Daha Kolay Nefes Alın

Fermente gıdaların faydaları çok geniş kapsamlı olabilir. Diyabetten bir miktar koruma sağlamanın yanı sıra, kimchi, atopik dermatit olarak da adlandırılan astım ve egzamayı önleyebilir.

Sindirim Sorunlarını Kolaylaştırın

Bağırsak rahatsızlığı olan kişilerin bağırsak biyomu, sağlıklı insanlarınkinden farklıdır. Bunun nedeni muhtemelen bu koşulların neden olduğu iltihaptır. Fermente gıdalar, iltihapla mücadeleye yardımcı olabilir ve irritabl bağırsak sendromu, Crohn ve ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak hastalıkları gibi durumları yönetme planının bir parçası olabilir.

Beyin Sağlığını Artırınız

Sınırlı araştırmalar, fermente gıdalardaki bazı bakterilerin, refah duygularını artıran bir beyin kimyasalı olan serotonini hızlı bir şekilde başlatabildiğini göstermektedir. Bunun nedeni, bağırsak ve beynin güçlü bir bağlantıya sahip olmasıdır. O kadar ki bağırsak biyomunu iyileştirmek, merkezi sinir sistemini iyileştirebilir. Ayrıca kaygı veya depresyonu hafifletmeye ve bilişsel işlevi (düşünme, hatırlama ve öğrenme yeteneğini) artırmaya yardımcı olabilir.

Ağrı Tepkinizi Azaltınız

Bağırsak biyomu duyguları etkileyebileceği gibi, acıyı nasıl hissettiğinizi de etkileyebilir. Migren, kronik yorgunluk sendromu (CFS) ve uzun süreli sırt ağrısı, ideal olmayan bir bağırsak biyomu ile güçlü bir bağlantıya sahiptir. Araştırmalar gösteriyor ki bağırsak bakterileri diğer anti-enflamatuar diyet değişiklikleriyle birlikte ağrı duyarlılığına ve kronik yorgunluk sendromu gibi durumların diğer semptomlarına yardımcı olabilir.

Ağız Sağlığı İçin Fermente Gıdalar

Fermente gıdaların faydaları sindirim sisteminizin ilk bölümü olan ağızda başlamaktadır. İyi bakteriler, ağzınızın içindeki biyomu besleyebilir ve daha iyi ağız sağlığına yol açabilir. Bu, daha az diş plağı ve tartar oluşumu anlamına gelebilir. Ayrıca çürükleri ve hatta diş eti hastalıklarını durdurmaya da yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sisteminiz İçin Yardım

Bağışıklık sistemi düzgün çalışması için bağırsak sağlığına güvenir. Bağırsak dengesizlikleri onu zayıflatabilir. Bağırsağı sağlıklı bakteriler içeren fermente gıdalarla besleyerek bağışıklık tepkisi güçlendirebilir. Bu, vücudun hastalıkları savuşturma yeteneğidir.

Fermente Gıdalar Seçimi

Henüz sindirime yardımcı olan bakterilerin ne kadar iyi hayatta kaldığını bilmiyoruz. Bu nedenle günlük ne kadar yenmesi gerektiğini söylemek mümkün değildir. Ancak farklı fermente gıdaların farklı türleri vardır. Bu nedenle çeşitliliği tercih ediniz. Bağırsaklar için en iyi türler arasında, aktif laktik asit bakterileri içeren yiyeceklerdir. Ancak tüm fermente gıdaların yararlı bakterilere sahip olmadığı bilinmelidir. Yiyecekleri pişirmek ve konserve etmek de onları etkisiz hale getirebilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.