Gıda Hattı

Sağlığa Mükemmeliyet Merkezleri geliyor!

19 Nisan 2019, 14:10
Paylaş
Sağlığa Mükemmeliyet Merkezleri geliyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca genelge yayınladı, sağlığa Mükemmeliyet Merkezleri geliyor. Sağlık tesisleri bünyesinde insan gücü kapasitesi, sağlık teknolojileri profili ve fiziki altyapısı uygun olan hizmet birimleri Mükemmeliyet Merkezi olarak tescillenecek. Bu merkezler, ileri uzmanlık ve ileri teknoloji gerektiren hastalıklarda, vatandaşların teşhis ve tedavi noktasında en üst düzeyde sağlık hizmetine erişimini sağlayacak.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yayınlanan genelge ile, sağlık tesislerinde uygun olan birimler mükemmeliyet merkezleri olarak tescillenecek.

Sağlığa Mükemmeliyet Merkezleri geliyor!

Bakan Koca, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sağlıkta yakaladığımız başarıyı bir üst noktaya taşıma yolunda önemli bir adım daha atıyoruz. Mükemmeliyet Merkezleri kurulmasına yönelik genelgemizi yayınladık” ifadesini kullandı.

Genelgeye göre, ülkemizdeki sağlık tesisleri bünyesinde insan gücü kapasitesi, sağlık teknolojileri profili ve fiziki altyapısı uygun olan hizmet birimleri Mükemmeliyet Merkezi olarak tanımlanacak. Bakanlığın yayınladığı kalite standartlarını karşılayan hastaneler bir denetim sürecinden geçerek Mükemmeliyet Merkezi ismini kullanabilecek. Bu merkezler, ileri uzmanlık ve ileri teknoloji gerektiren hastalıklarda, vatandaşların teşhis ve tedavi noktasında en üst düzeyde sağlık hizmetine erişimini sağlayacak.

Dünyadaki en güncel tedavi seçeneklerinin uygulanabildiği merkezler olacak

Yeni düzenleme ile merkezler, akreditasyon süreçlerinden geçecek ve hizmet kalitesi göstergeleri düzenli olarak ölçülüp raporlanacak.

Mükemmeliyet Merkezi, özel bir sağlık hizmet başlığında, örneğin, kanser tedavisi, fizik tedavi, robotik cerrahi, beyin cerrahisi gibi bir alanda, hastanın tüm ihtiyaçlarının karşılandığı, dünyadaki en güncel tedavi seçeneklerinin uygulanabildiği merkezler olacak. Belli sağlık hizmet başlıklarında en üst standartları sağlayabilen merkezler, Mükemmeliyet Merkezi olarak tescil edilecek ve bunlar aynı zamanda eğitim, Ar-Ge ve sağlık turizmi merkezleri olarak işlev görecek.

Sağlık Bakanı Koca, twitterden yaptığı paylaşımına, “Mükemmeliyet Merkezleri’nin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadeleriyle son verdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.