Gıda Hattı

Sağlığa Küba aşısı!

14 Eylül 2019, 11:01
Paylaş
Sağlığa Küba aşısı!

Türkiye ile özellikle kanser aşısı ile onkoloji alanındaki başarılarıyla öne çıkan Küba arasında ilaç, aşı ve tıbbi cihaz alanında Mutabakat Zaptı imzalandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu sayede iki ülke ürünlerine karşılıklı olarak daha hızlı erişim imkânı sağlayacağız” dedi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile Küba Devlet İlaç ve Tıbbi Cihazların Kontrol Merkezi (CECMED) arasında ilaç, aşı ve tıbbi cihaz alanında iş birliğini öngören bir Mutabakat Zaptı imzalandı.

Küba ile sağlık alanında iş birliği potansiyeli

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, Küba ile sağlık alanındaki iş birliği potansiyelini değerlendirdi.

Bakanlığın temel stratejik hedeflerinden olan yerlileşme ve millileşme konusunda uluslararası iş birliklerini artırmaya devam ettiklerini vurgulayan Koca, bu hedef doğrultusunda attıkları adımlara bir yenisinin eklendiğini söyledi. Koca, “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’muz (TİTCK) ile Küba Devlet İlaç ve Tıbbi Cihazların Kontrol Merkezi (CECMED) arasında Mutabakat Zaptı imzalandı. Bu anlaşma ile iki kurum arasında etkin bir iş birliği kanalının kurulmasını ve her iki toplumun güvenli, etkili ve kaliteli beşerî tıbbi ürün ve cihazlara erişiminin sağlanmasını amaçlıyoruz” dedi.

İki ülke ürünlerine hızlı erişim sağlanacak

Küba Sağlık Bakanı Jose Angel Portal Miranda ile Mayıs ayında Cenevre’de gerçekleştirdiği ikili görüşmenin ardından iki ülke arasında çalışma grubu oluşturduklarını belirten Koca, şunları kaydetti:

“Yürütülen görüşmeler neticesinde TİTCK ve CECMED arasında ilaç, aşı ve tıbbi cihaz alanında Mutabakat Zaptına imza atıldı. Bu sayede sağlık alanındaki iş birliğimizi artıracak ve iki ülke ürünlerine karşılıklı olarak daha hızlı erişim imkânı sağlayacağız. Mutabakat Zaptı, özellikle inovatif molekül geliştirme ve onkoloji çalışmalarında önemli tecrübeye sahip olan Küba ile karşılıklı uzman değişimi, teknoloji transferi, kanser aşısı ve klinik araştırmalar konusunda bilgi paylaşımı, mevzuat alanında tecrübe paylaşımı gibi konuları da kapsıyor.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Küba ile imzalanan anlaşmanın hem sağlık alanında hem de ticari alandaki ilişkilere katkı sağlayacağına inandığını da kaydetti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.