Gıda Hattı

Sağlıklı Süte Çağrı

15 Nisan 2008, 00:00
Paylaş

Tetra Pak AŞ Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğiyle ''Sağlıklı Süte Çağrı'' konulu bir seminer düzenledi. Seminerde bir konuşma yapan Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler, çocuk ölümlerinin %7'sinin birincil, %46'sının da ikincil nedeninin yetersiz beslenme olduğunu söyledi. İnsan vücudunda kolayca sindirilebilen sütün organizmaların büyüme ve gelişimi için gerekli besin öğelerinin tamamına yakınını içerdiğini belirten Prof. Dr. Besler, bebeklerin doğduktan sonra 6 ay süresince anne sütünden başka hiçbir besin grubuna ihtiyaç duymadıklarını kaydetti.

Prof. Dr. Besler, ''Bir bardak sütte 6 yaşındaki çocuğun günlük ihtiyacı olan kalsiyumun %52'si, proteinin %35'i, potasyumun %30'u, B2 vitamininin %44'ü, iyotun yüzde 30'u ve B12 vitamininin %98'i bulunmaktadır. Süt çocuklukta ve gençlikte özellikle kemiklerin güçlü olması için vazgeçilmez bir besin maddesidir'' dedi.

Tetra Pak Türkiye Grup Kategori Müdürü Verda Telyaz ise açık sütün insan sağlığı ve beslenmesi açısından yarattığı tehditlere dikkat çekmek amacıyla 2001 yılında Bursa'da ''Sağlıklı Süte Çağrı'' seminerlerine başladıklarını ifade ederek, ''32 ilde düzenlenen seminerlerle 500 bin kişiye doğrudan, 2 milyon kişiye de dolaylı olarak ulaştık'' diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.