Gıda Hattı

Sağlıklı Beslenme Için Fonksiyonel Gıda

19 Aralık 2007, 11:51
Paylaş
Sağlıklı Beslenme Için Fonksiyonel Gıda

 TÜBİTAK Uluslararası Gıda ve Beslenme Kongresi yapıldı

Uzmanlar, gelecekte birçok gıda maddesinin artık daha fonksiyonel ve sağlıklı olacağını söylüyorlar.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü tarafından düzenlenen “Uluslararası Gıda ve Beslenme Kongresi”nin ikincisi 24-26 Ekim tarihlerinde İstanbul Harbiye Askeri Müze’sinde düzenlendi. Kongrenin bu yılki teması “Gelecek için Gıda” oldu.

Gelecekte nasıl beslenmeliyiz? Hangi gıdalar sağlığımızı olumlu etkilerler? Sürdürülebilir gıdalar nasıl sağlanır? Geleceğin gıdalarının üretiminde kullanılacak yeni teknikler nelerdir? ve gıda güvenliği gibi sorulara odaklanılan “Uluslararası Gıda ve Beslenme Kongresi”ne değişik ülkelerden 130’u aşkın bilimsel çalışmaları üst düzeyde olan bilim adamları ve profesyoneller konuşmacı olarak katıldı. Kongre’de sağlık-beslenme ilişkisi ile ilgili sunumların yanı sıra Harward Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, “Besin Öğelerini Sağlık ya da Hastalık Durumlarıyla ilişkilendiren Moleküler Mekanizmalar” konulu bir konuşma yaptı. Kongreyi çok sayıda gıda sanayicisi ve bilim adamı da takip etti. 

Kongrede, bilim adamlarına aynı zamanda işletme yöneticileri ve yatırımcılara bu ilgi çekici alanda fikir alışverişi ve otorite görüşleri için yol gösteren bir forum oluşturma zemini hazırlandı, seçkin konuşmacılar ve dünyaca tanınmış bilim adamları ve uzmanlar bilgi paylaşımında bulundular.

Fonksiyonel gıdalar

Uzmanların anlatımıyla fonksiyonel gıdalar; besinlerdeki tuzun ve şekerin azaltılmasını, yağların daha sağlıklı hale getirilmesini sağladığı gibi kolesterolü ve tansiyonu düşürme, sindirim sistemini iyileştirme gibi pek çok yarar sağlıyor. Gıdalardaki zararlı maddelerin çıkarılarak ya da yerine sağlıklı maddeler eklenerek sağlığa yararlı hale getirilmesi olarak açıklanan fonksiyonel gıdalar hem düşük kaloriyi vaad ediyor hem de vücut için gereken sağlıklı maddelerin maksimum alınmasını sağlıyor.

Gıdaların fonksiyonel hale getirilmesiyle beraber gelecekte birçok gıda düşük yağlı, düşük kolesterollü, düşük tuz ve şeker oranlarına sahip olacak ve daha sağlıklı hale gelecek ve yine yakın bir zamanda fast food ürünleri de daha sağlıklı olacak. Bu amaca yönelik olarak Cargill, Mc Donalds için özel bir yağ üretiyor, Coca Cola için de şeker oranını azaltmak için kalorisi düşük yeni bir doğal şeker geliştirdi. Meyve suları için geliştirdiği şekerlerde kalori yarı yarıya azalıyor. Tüm bunlarda amaç, düşük kalorili bir beslenme ve doğal bir ürün sunmak.

Gıdaların fonksiyonel hale getirilmesi için bazı aşamalardan geçmesi gerekiyor: “Yoğurt, meyve suyu, margarin gibi gıda ve içeceklere C vitamini, kalsiyum, bitkisel stenoller gibi belli maddeler katılıyor. Gerektiğinde de içeceklerin içindeki şeker ve yağ azaltılıyor. Bunlara yeni alternatif maddeler eşlik ediyor. Bilim adamları yaptıkları araştırmalarda ‘alternatif tuz’ geliştirildiler. Bildiğimiz sodyum klorür olan klasik tuz tansiyonu yükseltir. Geliştirilen alternatif tuzda sodyum yerine potasyum klorür kullanılmaktadır.”

Fonksiyonel gıdaların insan sağlığına çok büyük katkıları var. Örneğin; pek çok toplumda aşırı bir tuz tüketimi var. Bu durum da hipertansiyonu tetikleyerek kardiyovasküler hastalıklara yol açıyor. Sonuç olarak binlerce kişinin ölümüne neden oluyor. Yine kızartmalarda kullanılan yağlar, trans yağ asitleri içeriyor. Bunların da kolesterolü artırıcı etkisi var. İşte tüm bunlar gıda endüstrisini harekete geçirip gıdalarda tuzun azaltılması ya da sağlıklı yağların kullanımıyla ilgili araştırmalar yapmaya yöneltti. Tabii gıda endüstrisi bu tip fonksiyonel ürünleri çıkarırken besinlerin tadını değiştirmemeye de özen gösterdi.

Yapılan çalışmaların sonucu olarak, fonksiyonel gıdaların mutfağımıza girmesi ile birlikte piyasadaki pek çok gıda eskiye nazaran daha sağlıklı olacak. Gıdalar daha düşük yağlı, daha az tuzlu ve şekerli, ekstra vitaminli ve düşük kolesterollü olacak bununla birlikte lezzetini de koruyacak.

Özellikle genç nüfus için önemli bir sorun olan obezite nedeniyle, 50’li yaşlarda görülen diyabet ve kalp hastalıklarının görülme yaşının 30'lu yaşlara düşeceği tahmin ediliyor. Toplumlar zaman geçtikçe daha hareketsiz hale geliyor. Bu nedenle obezite ile savaşta düşük kalorili fonksiyonel gıdaların önemli artıyor.

Kongre’ye; ‘Gelişmiş Kamu Sağlığı Açısından Fonksiyonel Gıdalar; Geçmişi ve Geleceği’, ‘Tip 3 –Dirençli Nişastanın (ACTISTAR) fizyolojik ve metabolik özellikleri’, ‘Yavaş Sindirilebilen Şekerlerin; sindirimi, emilimi ve metabolizması: İzomaltuloz ve Trehaloz’ ‘PEKTİN LİFLERİ: fonksiyonel özellikleri ve fermentasyon, glisemi ve kolesterolemi üzerindeki etkisi’, ‘Yüksek glisemik şekerler çocukluk obezitesine katkıda bulunur mu?’ adlı 5 sunumla katılan Cargill Avrupa Araştırma ve Geliştirme Merkezi Araştırmacısı Aline Adam ve Hollanda Maastricht Üniversitesi Beslenme ve Toksikoloji Araştırma Enstitüsü Araştırmacı Öğretim Üyesi ve Cargill Avrupa Beslenme Bilimi Yöneticisi Dr. Fred Brouns, kongre sonrası yaptıkları açıklamada; fonksiyonel ürünlerdeki gelişmeler neticesinde yakın bir gelecekte fast food ürünlerinin de daha sağlıklı hale gelebileceğini söylediler. Mc Donalds için özel bir yağ ürettiklerini, Coca Cola için de şeker oranını azaltmak için doğal bir şeker geliştirdiklerini belirten iki bilimadamı; meyve suları için geliştirdikleri yeni şekerin kaloriyi yarı yarıya azalttığını, tüm bu bilimsel çalışmalardaki amacın, düşük kalorili bir beslenme ve doğal bir ürün sunmak olduğunu belirtti. Fonksiyonel gıdaların bir özelliği de düşük kalorili olmasıdır diyen Adam ve Brouns, artık bir çok gıdanın sağlıklı olacağını açıkladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.