AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Sadece 1 yılda 1 milyar 470 milyon avro yatırım aldı!

Sadece 1 yılda 1 milyar 470 milyon avro yatırım aldı!
10 Mart 2017, 14:13

Yatırım yapmak isteyenler için dünyadaki en avantajlı ülkelerden birisi olan ve sunduğu olanaklarla her geçen gün daha fazla yatırımcıya ev sahipliği yapan Hollanda, 2016 yılında 7 bin 570 firma ile toplamda 1 milyar 470 milyon avro yatırım aldı. Türk firmalarının yatırım tutarı 31 milyon avro.

Avrupa’ya açılmak isteyenlerin ilk durağı olan Hollanda, 2016’da da birçok firmaya kucak açtı. Toplamda 7 bin 570 kuruluş Hollanda’da 1 milyar 470 milyon avroluk yatırım gerçekleştirdi.

dis-ticaret-gidahattiSağlık, ulaşım-lojistik ve tarım ön sırada

En çok yatırım ise 1460 firmayla IT sektöründe oldu. Onu, 986 firmayla sağlık, 759 firmayla ulaşım ve lojistik, 751 firmayla tarım, 635 firmayla yaratıcı endüstri, 589 firmayla tüketim malları, 357 firmayla endüstri mühendisliği, 339 firmayla kimya endüstrisi, 311 firmayla elektronik ve 260 firmayla enerji sektörleri takip etti.

Hollanda’ya en çok yatırım yapan firmalar ABD menşeli iken, onu sırasıyla İngiltere, Çin, Japonya ve Fransa takip etti.

Türk firmalardan 31 milyon avro yatırım

Hollanda’da yatırım yapmak isteyenlere yardımcı olan Hollanda Dış Yatırım Ajansı’nın Türkiye Ülke Müdürü Arife Karaosmanoğlu, geçen yıl Türk firmalarının Hollanda’da 31 milyon avro civarında yatırım yaptığını bildirdi.

nfia-ulke-muduru-arife-karaosmanoglu-gidahattiHollanda’nın sadece büyük ve lider markalara değil, KOBİ’lere de kapısının açık olduğunu vurgulayan Arife Karaosmanoğlu, Hollanda’da yatırım yapmanın avantajlarını şöyle sıraladı:

“Stratejik konumu itibarıyla Hollanda, Avrupa pazarları için mükemmel bir sıçrama tahtası. Hollanda’nın GSYİH’nın yüzde 50’si yabancı kaynaklardan geliyor. Dünyada genel lojistik performansı anlamında 2’inci sırada yer alan Hollanda’da, birinci sınıf limanlar ve havalimanları, geniş bir demir ve karayolu ağı ile Avrupa’nın kalite bakımından ikincisi olan geniş bant ağı bulunuyor. Hollanda; yatırım dostu kurumsal gelir vergisi sitemi, işbirliğine açık vergi makamları, son derece cazip inovasyon ve Ar-Ge teşvikleri ile yüzde 20-25’lik rekabetçi kurumsal gelir vergisi oranıyla uluslararası şirketler için Avrupa’nın en cazip ülkeleri arasında. Ayrıca Hollanda’nın yüksek eğitimli iş gücü birçok yetkinlik alanında Avrupa’da üretkenliğin hızını da belirliyor.

Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyadaki en mutlu 7’inci ülke Hollanda. Hollanda’da hayat standardı yüksek iken, yaşama maliyeti, Avrupa ülkelerinin çoğuna göre daha düşük.”

nfia-logo-gidahattiKapıları açan kuruluş

Hollanda’nın sunduğu avantajlardan yararlanmak için markaların Hollanda Dış Yatırım Ajansı (NFIA) ile işbirliği yapması yetiyor. Hollanda’ya işini taşımak, yatırım yapmak isteyenlere yardımcı olan NFIA, yabancı yatırımcılara ücretsiz, gizlilik ilkesine tabi sürekli destek hizmeti sunuyor. Yatırımcılara uygun ortaklarla keşif çalışmaları yapan ve toplantılar düzenleyen NFIA, vergi, kamu ve izin usulleri, yer seçenekleri ve iş çözümleri konularında da kapıyı açacak anahtar gibi çalışıyor ve markalara danışmanlık hizmeti sunuyor.

Hollanda Dış Yatırım Ajansı (NFIA)

Hollanda Ekonomik Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren NFIA, yabancı şirketlere ülkede uluslararası faaliyetlerini başlatmak, geliştirmek ve/veya yaygınlaştırmak gibi alanlarda yardım ve danışmanlık hizmeti veriyor. 35 yıl önce kurulan NFIA, aradan geçen süre boyunca yaklaşık 60 farklı ülkeden 3 bin 300’den fazla şirketin Hollanda’da uluslararası faaliyetlerini başlatmasına ve büyütmesine destek oldu. Merkezi Lahey’de bulunan NFIA’nın Birleşik Krallık’ta, Türkiye’de, Kuzey Amerika’da, Asya’da, Orta Doğu’da ve Brezilya’da ofisleri bulunuyor. NFIA ayrıca Hollanda Büyükelçilikleri, Başkonsoloslukları ve yurtdışında Hollanda hükümetini temsil eden diğer kurumlarla, ayrıca yerel paydaşlardan oluşan geniş bir sosyal ağ ile işbirliği içerisinde faaliyet gösteriyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.