AramaArama
Gıda Hattı

Saç dökülmesine kökten çözüm: Çözünebilir mikro iğneler

23 Ağustos 2021, 19:00
Paylaş
Saç dökülmesine kökten çözüm: Çözünebilir mikro iğneler

Saç dökülmesi çoğu erkek ve kadının sorunu olmaya devam ediyor. Kelliğin nedenleri az çok bilinse de henüz kalıcı bir çözüm üretilebilmiş değil.

Saç dökülmesinin kökeninde yatan en önemli iki sorun oksidatif stres ve yetersiz dolaşım. Ancak piyasadaki çoğu ilaç bu iki soruna da çözüm üretememektedir. Bu eksikliği gören araştırmacılar nanoteknolojiyi kullanarak tedavide çığır açacak bir yöntem geliştirdiler.

Dünyada en sık görülen saç dökülmesi androgenetik alopesi olarak adlandırılan, erkeklik hormonu duyarlılığı ile ilgili olarak saç çizgisinin gerilemesi şeklinde ortaya çıkan durumdur. Bu durumda olan kişiler için saç kaybı genellikle kalıcıdır. Saç diplerini beslemeye yetecek kadar kılcal damar olmaması yanında reaktif oksijenli moleküllerin kafa derisinde birikmesi, yeni saç çıkmasını sağlayan hücrelerin ölümünü tetikler.

serbest radikaller

Saç dökülmesi nedeni serbest radikaller

Vücudumuza aldığımız oksijenin işlenmesi sırasında aşırı reaktif bazı moleküller ortaya çıkar. Serbest radikaller olarak adlandırılan bu moleküller normal şartlarda vücutça kontrol altında tutabilirken bunların aşırı birikmesi oksidatif stres denen duruma yok açar. Araştırmalar seryum elementini içeren nanoparçacıkların karaciğer hasarları, yaralar ve Alzheimer gibi klinik durumlarda serbest radikallerin ortadan kaldırılmasını sağladığını göstermiştir. Ancak saç dökülmesi durumunda bu parçacıklar kafa derisinin üst katmanını geçemediği için saç köklerine ulaşamamaktadır.

ACS Nano dergisinde yayınlanan çalışmada araştırmacılar seryum içeren nanoparçacıkları saç köklerine ulaştırarak sağ çıkmasını sağlamak üzere minimal düzeyde invazif bir teknik buldular. Araştırmacılar öncelikle seryum nanoparçacıklarını vücutta biyolojik olarak bozunabilen polietilen glikol-yağ bileşiği ile kapladılar. Daha sonra insan derisinde en fazla bulunan maddelerden biri olan hiyalüronik asit ve seryumlu parçacıkları bir kalıba dökerek vücutta çözünebilen mikro iğnelerden oluşan bir yama ürettiler.

nanopartikül

Tedavi klasik metotlara göre daha hızlı sonuç verdi

Araştırmacılar saç dökücü kremle tüyleri dökülmüş fareler üzerinde bu yamayı ve kontrol amacıyla kullanılacak mikro iğneli diğer yamaları denediler. Her iki uygulama da farelerin saç hücreleri çevresinde kılcal damar oluşumunu artırdı. Ancak seryum nanopartiküller içeren uygulamada saç kökleri daha hızlı değişime uğradı.

Bu farelerin derilerinde daha az serbest radikale rastlandı. Bunun yanında seryum uygulanan farelerde tüylerin uzama hızı, piyasanın önde gelen saç dökülme karşıtı ürünlerinin kullanılmasına göre daha yüksek oldu. Araştırmacılar kelleşmekte olan androgenetik alopesi hastalarında saç dökülmesini geriye döndürmek için saç köklerine seryum nanopartiküllerinin girmesini sağlayan mikro iğnelerin çok etkili bir alternatif olduğunu belirttiler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.