Gıda Hattı

Saç dökülmesine iyi gelen besinler nelerdir? Saçlarınıza iyi gelen 10 gıda!

19 Mayıs 2019, 19:19
Paylaş
Saç dökülmesine iyi gelen besinler nelerdir? Saçlarınıza iyi gelen 10 gıda!

Vücudunuzda önemli vitaminler ve diğer bileşikler eksikse, saçlarınız dökülebilir. Cansız görünebilir veya kırılgan hale gelebilir. Diyetinizde değişiklik yapmak genetik olmayan saç dökülmesini yavaşlatmanıza veya durdurmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, daha iyi hissedecek ve daha iyi görüneceksiniz. İşte saç dökülmesine iyi gelen besinler!

1.Demir

Eğer demir değerleriniz düşükse, demir bakımından zengin yiyecekler size yardımcı olabilir. Demir erkekler ve menopoz döneminde olan kadınlar için oldukça önemli bir bileşendir.

İyi demir kaynakları arasında ıspanak vardır. Ispanak saç köklerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olan diğer önemli mineral ve vitaminlerle doludur. Yağsız dana eti, diyetinize demir eklemenin başka bir harika yoludur.

Saç dökülmesine iyi gelen besinler nelerdir? Saçlarınıza iyi gelen 10 gıda!
Saç dökülmesine iyi gelen besinler nelerdir? Saçlarınıza iyi gelen 10 gıda!

2.Çinko

Çinko, saç dökülmesini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmak için müthiş bir besin maddesidir. Çalışmalar saç dökülmesi yaşayan insanların düşük çinko seviyelerine sahip olduğunu gösteriyor. İstiridye ve kabuklu deniz ürünleri bilinen en iyi çinko kaynaklarıdır.

Ayrıca ıspanak, yağsız kırmızı et, baklagiller ve yumurta iyi çinko kaynaklarıdır.

ispanak-gidahatti
Ispanak içerdiği vitamin ve mineraller ile saçlara en iyi gelen gıdalardan birisidir.

3.A Vitamini

A Vitamini bakımından zengin yiyecekler beta-karotenler bakımından zengin olma eğilimindedir. Saçınız için bu gıdaları tüketmek ayrıca vücudunuz için de iyi olacaktır. Beta-karoten görme ve bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir ve kanseri önlemeye yardımcı olur.

Beta-karoten alımınızı arttırmak için turuncu yiyeceklere odaklanın. Havuçlar, tatlı patatesler, kış kabağı ve ıspanak beta karoten bakımından oldukça zengindir. Bu gıdaları olabildiğince çiğ tüketmeye çalışın çünkü pişirme işlemi gıdadaki beta-karoten miktarını azaltır.

 

4.D Vitamini

D vitamini önemli bir bileşendir. Vücudunuz, güneş ışığına maruz kaldığınızda kendi D Vitaminini üretir. Ancak çoğu insan dışarıda yeterince zaman geçiremiyor. Yüksek D vitamini seviyesine sahip diğer yiyecekler arasında ton balığı, somon, dana eti ve yumurta sarısı bulunur.

Ayrıca süt, tahıllar ve portakal suyu diğer D Vitamini kaynaklarıdır. Mümkünse vitaminlerinizi yiyeceklerden almaya çalışın.

5.Selenyum

Selenyum, saç dökülmesi ve bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere birçok bakımdan önemlidir. Hipotiroidizm, HIV, Crohn hastalığı gibi bir hastalığınız var ise veya diyalize giriyorsanız yüksek seviyede selenyum eksikliğiniz olabilir.

Bilinen en iyi doğal selenyum kaynağı brezilya cevizidir.

Brezilya Cevizi faydaları
Brezilya Cevizi

6.Biyotin

Biyotin, B vitaminlerinden biridir. B7 olarak da bilinen biyotin eksikliği saç dökülmesine, sinir hasarına ve cilt sağlığının bozulmasına neden olabilir. Yumurta, tatlı patates ve ıspanak gibi yiyeceklerde yüksek miktarda biyotin bulunur.

Biyotin bazı ilaçların çalışma şeklini etkiler, bu nedenle takviyelere başlamadan önce doktorunuza danışın.

7.Omega yağları

Omega-3 ve -6'nın kalbiniz ve beyniniz için harika olduğunu unutmayın. Yağ asitlerinin saç dökülmesini durdurmak için harika olduğuna ve saçların yeniden büyümesine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır.

Somon balığı omega-3 almak için harika bir yoldur. Eğer balık, fındık, tohum ve üzüm çekirdeği yağlarından hoşlanmıyorsanız, ayçiçeği, susam, balkabağı ve hindistancevizi yağları da oldukça iyidir.

Yapılan bir çalışmaya göre 24 hafta boyunca günde 400 mg kabak çekirdeği yağı alan erkekler, saç büyümesinde %40 artışa yaşadı.

Somon en iyi omega kaynağıdır.

8.Esansiyel yağlar

Esansiyel yağlar çok konsantre, damıtılmış yağlardır. Bunları pişirme sırasında kullanabilirsiniz ayrıca cilt bakım ürünü olarak işinize yararlar. Biberiye yağının antioksidan ve antienflamatuvar olduğu bilinmektedir.

Duştan sonra birkaç damla biberiye esansiyel yağı kafa derinize uygulamanız harika sonuçlar doğurabilir. Ayrıca nane esansiyel yağı da saç büyümesini desteklemek için kullanılabilir.

9.Bal

Bal, zeytinyağı ve tarçın, saçları kuvvetlendirmek için eski bir halk ilacıdır. Kaşıntılı veya kepekli saç deriniz varsa aşağıdaki tarifi deneyebilirsiniz.

500 ml. ılık zeytinyağına 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı tarçın ekleyin. Bir yumurtayı da karışıma ekleyin ve çırpın. Karışımı ıslak saçınıza tarak yardımıyla uygulayın. 10 dakika bekleyin ve şampuan ile durulayın. Yağı fazla sıcak yapmamaya özen gösterin, yoksa yumurtayı pişirirsiniz.

10.Yoğurt

Ve son olarak, yoğurt. Yoğurdu hem yiyerek hemde saç derinize uygulayarak faydasını görebilirsiniz. Yoğurt hem B5 vitamini hem de D vitamini bakımından zengindir. Bu bileşenlerin ikisi de saç köklerini güçlendirir. Aynı zamanda protein ve kalsiyum bakımından da zengindir.

Sonuç

Tüm bu yiyecekler saçları yeniden büyütmeye veya saç dökülmelerini durdurmaya yardımcı olur mu? Ispanak neredeyse her kategoride bulunuyor. Bu gıdaları tükettiğiniz zaman saçlarınız hemen uzamayabilir ancak daha sağlıklı olacaksınız ve saçlarınız her açıdan daha güçlü olacak.

Ayrıca bu yiyecekleri tüketmenin hiçbir dezavantajı yok.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.